تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

مزایا و معایب تعویض مفصل زانو

مزایا و معایب تعویض مفصل زانو:

جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی یک نمونه از جراحی است که در آن پروتز مصنوعی جایگزین مفصل آسیب دیده و خراب می شود . سالانه ۳۰ هزار عمل تعویض مفصل زانو در ایران انجام می شود که ۷۰ درصد از این جراحی مربوط به زنان است. در نتیجه انتخاب درست جراح تعویض مفصل زانو موجب می شئد ضمن کاهش ریسک عمل، سالها به عنوان مفصل مصنوعی، به نحو احسن استفاده کرد.

 

بیمار چه زمانی احتیاج به تعویض مفصل زانو دارد؟

زمانی که مفصل زانو به دلایل مختلف دچار ساییدگی و آرتروز شود و بیمار درد شدیدی به همراه دارد  بیمار ناچار به تعویض مفصل می شود  . در حقیقت آرتروز زمانی به وجود می آید که غضروف بین دو استخوان ران و ساق پا از بین می رود و استخوان ها روی یکدیگر ساییده می شوند. این ساییدگی باعث ایجاد درد شدید می شود  . اغلب با افزایش سن به  فرسایش غضروف بیشتر می شود.

در صورت پاسخگو نبودن درمان های غیر جراحی مانند استفاده از داروها و تمرینات فیزیوتراپی پزشک جراحی تعویض مفصل زانو را پیشنهاد و توصیه می کند. در این جراحی علاوه بر قرار دادن پروتز مصنوعی به جای مفصل طبیعی در بیمارانی که دچار پای ضربدری یا پرانتزی شده اند نیز ، حالت پرانتزی پاها براساس بیومکانیک بدن اصلاح می شود.

 

مزایای جراحی تعویض مفصل زانو

دو دلیل عمده برای انجام عمل تعویض زانو وجود دارد. بهترین دلیل، تسکین و التیام درد بیمار است.

در جریان عمل تعویض مفصل زانو یا لگن، جراح سطح آسیب دیده و دردناک مفصل را خارج کرده و آن را با ایمپلنت های فلزی یا پلاستیکی جایگزین می کند. این کار بیمار را از شر درد و ناراحتی خلاص می کند، چرا که دیگر عامل درد یعنی غضروف و استخوان آسیب دیده ای وجود ندارد.

دلیل دوم بهبود عملکرد مفصل است، اما این نتایج کمتر قابل پیش بینی است. پس از یک عمل جایگزینی مفصل، بسیاری از افراد قادرند راحت تر راه بروند. بعضی ها حتی ممکن است بتوانندفعالیت های ورزشی مثل دوچرخه سوار و گلف را از سر بگیرند. اما هیچ تضمینی در این ارتباط وجود ندارد.

جراحی تعویض مفصل زانو دارای معایب و مزایای بسیاری می باشد. اما باید توجه داشت که مزایای این جراحی نسبت به معایب آن بیشتر است .

 

۱-کاهش درد 

بعد از جراحی درد بیمار به مقدار زیادی کاهش یافته و بیمار قادر به انجام فعالیت های معمول و روز مره زندگی خواهند بود.

 ۲-بیهوشی موضعی

بیهوشی در این جراحی به صورت بی حسی موضعی( اسپاینال  ) یعنی از کمر به پایین  می باشد که دارای مزایای زیادی است.

۳-کاهش خطر عفونت و خونریزی

خطر عفونت و ریسک خونریزی کاهش می یابد زیرا بیمار به  طور کامل بیهوش نمی شود . در نتیجه زمان عمل نیز کمتر می شود.

۴ مدت زمان بستری کاهش می یابد

بیمار به دلیل بی حسی موضعی ، هوشیاری خود را سریعتر به دست می آورد و به مدت کمتری در بیمارستان بستری بوده و روز بعد از جراحی بیمار با کمک واکر راه رفتن را شروع می کند.

۵- از بین رفتن صدای استخوان ها

صدا دادن استخوان زانو ها هنگام نشستن و برخاستن یکی از مشکلات بیماران قبل از جراحی می باشد که این مشکلات پس از جراحی از بین می روند.

۶- انجام دادن کارهای شخصی

بیمار پس از جراحی قادر خواهد بود تمامی کارهای خود را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد که این مسئله اعتماد به نفس را نیز در بیماران افزایش می دهد.

 ۷-کاهش وزن

بیمار قبل از جراحی به دلیل درد شدید راه رفتن برایش دشوار می شود و فعالیت های خود را کاهش می دهد . در نتیجه بیمار دچار اضافه زن و چاقی می شود. پس از جراحی  به دلیل کاهش درد بیمار توانایی خود برای راه رفتن و انجام فعالیت های مختلف را به دست می آئرد و در نیتیجه وزن نیز کاهش می یابد.

 ۸-بیمار می تواند روال عادی زندگی خود بازگردد 

اگر  بیماران از مفصل مصنوعی به خوبی مراقبت نموده و از کارهایی که باعث فرسایش و شکستگی مفاصل می شوند مانند چهار زانو یا دو زانو نشستن ، استفاده از توالت سنتی ، انجام تمرینات سنگین ورزشی و پایین آمدن از پله ها به دفعات و… اجتناب کنند این مفاصل مدت ۲۰ الی ۲۵ سال کارایی خود را برای بیمار حفظ  کرده و بیمار می‌توانند روال عادی زندگی خود را با این مفصل مصنوعی طی کند.

 

  معایب جراحی تعویض مفصل زانو

مشابه هر عملی، عمل تعویض زانو نیز دارای خطرات مشابهی است. از جمله خطر عفونت یا لخته شدن خون. مبتلایان به بیماری های قلبی، دیابت کنترل نشده یا سیستم ایمنی ضعیف، آسیب پذیرترین گروه ها هستند. جراح برای پیشگیری از برخی خطرات از داروهای آنتی بیوتیک و رقیق کننده های خون کمک می گیرد.

مشکل دیگری که ممکن است پس از جراحی بیمار را تهدید کند آن است که گاهی مفصل جدید آنگونه که انتظار می رود، عمل نمی کند. ضعف و سفتی و چوب شدگی، به خصوص در زانو شایع ترین مشکل است. بیمارانی که فعالانه توانبخشی پس از عمل را دنبال نمی کنند، حداکثر دامنه حرکتی را دوباره پیدا نخواهند کرد. برای کسب بهترین نتیجه پس از عمل، بیمار باید برنامه های ورزشی، استراحت و درمان را با دقت و پشتکار دنبال کند.

 

مشکل دیگری که از شیوع کمتری برخوردار است و گاهی بیمار با آن روبرو می شود، شل شدن ایمپلنت یا جایگیری نامناسب آن است. و لازم است توجه داشته باشید که ایمپلنت ها پس از حدوداً ۲۰ سال فرسوده خواهند شد. این بدان معناست که بیمار مجددا نیاز به انجام عمل تعویض مفصل پیدا می کند.

۱-احتمال عفونت و یا لخته شدن خون

در این جراحی مانند جراحی های بزرگ دیگر احتمال عفونت و یا لخته شدن خون را دارد

و اگر بیمار دارای سابقه بیماری های قلبی، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف باشد احتمال خونریزی در این بیماران افزایش می یابد.

 

۲-احتمال اینکه پروتز جدید انتظارات بیمار را  برآورده نکند

در جراحی تعویض مفصل زانو  ممکن است پروتز خوب کار نکند و فرد  بعد از جراحی احساس ضعف یا سفتی  به خصوص در ناحیه زانو داشته باشد. به همین دلیل برای بدست آوردن بهترین نتایج از عمل جراحی تعویض مفصل زانو باید با دقت  تمرینات ورزشی را انجام داده ، به خوبی استراحت نمود و  تمام داروهای تجویز شده را با دقت مصرف نمود.

 ۳- احتمال شکستگی یا شل شدن پروتز

اگر  پس از جراحی ، بیمار دچار افزایش یا کاهش وزن شود ، پروتز ممکن است دچار شکستگی یا شل شدگی شود که در این صورت نیاز دوباره برای تعویض مفصل مصنوعی می باشد.بیمار باید به خوبی از مفصل مصنوعی مراقبت کند .

 

۵- ضخیم شدن بافت نرم زانو

مشکلات بهبود زخم مشکلات بهبود زخم به علت ضخیم شدن بافت نرم زانو به خصوص  در قسمت قدامی ظاهر می شود.مشکلات بهبود زخم می توانند با هماتوم به ویژه در سالمندان ، بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید و بیماران پسوریازیس همراه باشد. مشکلات بهبود زخم نیاز به تشخیص و  مدیریت فوری دارتد تا از مواردی مانند از دست دادن پوست، عفونت و از دست دادن پروتز جلوگیری شود . زخم های ناخوشایند باید خیلی زود جراحی شوند.

۶-عفونت

عفونت یک عارضه جدی از آرتروپلاستی کامل زانو می باشد. بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید ، دیابت و بیمارانی که دچار تغذیه نامناسب ، پیری و چاقی می باشند در معرض خطر بیشتر عفونت های سطحی و عمیق هستند. عفونت های عمیق ، اغلب به علت پاتوژن های بدخیم مانند استافیلو اورئوس و با شروع علائم حاد از جمله درد مفصلی ، عفونت مفصل ، انسداد ، آریتمی ، ترشح زخم و تب دیده می شوند. ارجاع بیماران دارای عفونت ، به ارتوپدی برای مدیریت به موقع عفونت های مفاصل دارای پروتز و شروع سریع آنتی بیوتیک ها ضروری است‌. درمان عفونت های عمقی در مفصل شامل درمان آنتی بیوتیک داخل وریدی و جراحی بازنگری می باشد.

 

  ۷- ترومبوز ورید

ترومبوز سیاهرگی عمقی- Deep venous thrombosis- به معنای تشکیل لخته خونی در دیواره داخلی یک سیاهرگعمقی است. این اختلال که به DVT معروف است، بیشتر سیاهرگ‌های اندام تحتانی را درگیر می‌کند. ایجاد لخته‌های خونی در مسیر عروق خونی اندام‌ها، باعث اختلال جریان خون شده و در نتیجه منجربه انسداد نسبی یا کامل عروق خونی می‌گردد.

عمقی یکی از عوارض عمل جراحی تعویض مفصل زانو ، ترومبوز وریدی عمقی می باشد که اگر ترومبوز در موارد نادر به ریه وارد شود می‌توانند مرگبار باشد.

علائم ترومبوز وریدی عمقی به عنوان یک آمبولی ریوی با تنگی نفس سینه و سیانوز بدون علائم اندام می باشد. در عوض ممکن است ساق یا ران ۵ تا ۷ روز پس از عمل دردناک  شود. سونوگرافی اندام تحتانی و استفاده از اشعه ایکس قفسه سینه ممکن است به تشخیص زودرس ترومبوز وریدی عمقی کمک کند. در معاینه فیزیکی ممکن است ساق یا ران پا به صورت یک طرفه متورم ، حساس ، گرم و تفاوت در قطر ساق پا را نشان دهد. تشخیص سریع و شروع درمان می تواند مانع از گسترش بیشتر لخته و آمبولی ریه شود. برای این بیماران درمان ضد انعقاد و مراجعه سریع به بخش ارتوپدی ضروری است.

۸-درد مداوم

درد مداوم و نارضایتی اگرچه نتایج پس از  جراحی تعویض مفصل زانو خوب است و ۸۰ درصد بیماران از این عمل رضایت دارند ، اما درد و نارضایتی از نظر بالینی در ۲۰ درصد موارد گزارش شده است.  پس از جراحی درد شبانه کاملا رایج است. اگر درد بدون علت شناختی پایدار باشد باید بیمار به مدیریت درد ارجاع داده شود.

 

 

آیا شما نیاز به تعویض مفصل دارید؟

 

ممکن است عمل تعویض مفصل انتخابی درست و به جا برای شما باشد اگر درد و ناراحتی شدید شما را کلافه کرده و سایر اقدامات درمانی برایتان کافی نبوده است. اما باید بررسی شود که آیا منبع درد، مفصل است؟ منبع درد می تواند چیزی غیر از خود مفصل باشد، حتی اگر آرتریت باشد بر روی تصاویر ام-آر-آی قابل مشاهده است.

اگر در واقع عصب درد یا ماهیچه درد دارید، عمل تعویض مفصل زانو کمکی به بهبود دردهای شما نخواهد کرد. برای تشخیص منبع درد پزشک معاینات فیزیکی دقیقی انجام داده و سوالاتی را درمورد دردتان می پرسد. اگر به پزشکی مراجعه کردید و او بدون انجام معاینات فیزیکی دقیق، جراحی را برای شما تجویز کرد، احتیاط های لازم را در نظر داشته باشید.

 

از عمل جراحی تعویض مفصل زانو چه انتظاری میتوان داشت؟

 

عمل تعویض مفصل می تواند درد را درمان کرده و تسکین دهد، اما هیچ گاه برای شما مفصلی نمی شود که در جوانی داشتید. بیمار نباید انتظار داشته باشد که مفصل جایگزین شده، همان گونه عمل کند که ۲۰ یا ۳۰ سال پیش مفصل سالم داشت.

 

مفصل جدید به شما این امکان را می دهد که راحت تر پیاده روی کنید و یا از پله ها بالا و پایین بروید، ولی نباید انتظار داشته باشید که غیر ممکن ها ممکن شوند! به هر حال اگر درد زندگی شما را مختل کرده و بر روش زندگیتان تاثیر گذاشته، به گزینه عمل تعویض زانو نیز فکر کنید.

برای کسب اطلاعات بیشترمقاله جراحی کامل تعویض مفصل زانو را مطالعه کنید.

 

دسته بندی : جراحی های زانو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *