تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

متخصص و جراح استخوان و مفاصل

متخصص و جراح استخوان و مفاصل

متخصص و جراح استخوان و مفاصل

جراح استخوان و مفاصل یک متخصص ارتوپد است . که بنا به تشخیص جراحی های لازم را برای درمان بیمار استفاده می کند.

یک جراح استخوان و مفاصل در صورتی که لازم باشد جراحی های مربوط به تاندون و رباط و عضلات و حتی اعصاب اندام ها را نیز انجام میدهد.

جراحی استخوان شاخه ای از علم و هنر جراحی است.
جراح استخوان معمولا به نام جراح استخوان و مفاصل شناخته میشود. این بدان معنی است که معمولا کسانی که استخوان ها را جراحی میکنند کار جراحی مفاصل را هم انجام میدهند.

در لاتین به جراحی استخوان و مفاصل، ارتوپدی Orthopedics هم میگویند و به جراح استخوان ومفصل Orthopedic surgeon میگویند.
جراح استخوان نه تنها استخوان و مفصل را جراحی میکند بلکه بیماری ها و آسیب های هر نقطه ای از اندام را تحت نظر گرفته و در صورت لزوم تحت درمان جراحی قرار میدهد.

جراحی استخوان و مفصل
جراح زانو

جراحی تعویض زانو یکی از شایع ترین عمل جراحی استخوان در کشور است. این که آیا شخص به جراحی نیاز دارد یا نه، به تشخیص جراح ارتوپد بر می گردد. بیش از ۹۰ درصد از افرادی که تعویض مفصل زانوی انجام داده اند بهبود زیادی یافتند.

جراحی زانو شناخته شده به عنوان آرتروپلاستی جایگزین قطعات آسیب دیده زانو بیمار با قطعات مصنوعی است. بیش از چند میلیون از مردم با پروتز زانو به راحتی زندگی می کنند.

جراحی لگن

مفصل ران یک مفصل توپ و کاسه است که به طیف وسیعی از حرکت بر می گردد.زمانی که بیمار دچار درد شدید در این ناحیه باشد و دچار اختلال در حرکت شود جراح در یک عمل جراحی سطوح آسیب دیده با قطعات مصنوعی جایگزین می کند. این قطعات ممکن است از مواد فلزی، پلاستیکی یا سرامیکی ساخته شده باشد.
اگر به آرتریت استخوان ران مبتلا هستید، لزوما نیازی به جایگزینی بافتی نخواهید داشت، اما ممکن است ارزش آن را در نظر داشته باشید که آیا لگن شما به شدت آسیب دیده و درد، ناتوانی یا سفتی تاثیرات جدی بر فعالیت های روزمره شما دارد. پزشکان همیشه سعی می کنند قبل از پیشنهاد جراحی جایگزین - مثلا مسکن، فیزیوتراپی و / یا کمک های پیاده روی، یا بعضی اوقات تزریق استروئید به مفصل ران خود اقدام کنند.

جراحی کجی اندام

انحراف و کجی در ستون فقرات به معنی انحراف طرفی یا جانبی ستون فقرات است که‌ گاهی‌ حالت‌ پیشرونده‌ داشته‌ و باعث‌ تغییر شکل‌ قفسه‌ سینه‌ و پشت‌ می‌ شود.به این انحراف اسکولیوز گفته می شود. در حالت طبیعی ایستاده نباید انحرافی در ستون مهره ها وجود داشته باشد.

کج پشتی بر اثر حالت های نامناسبی مانند نشستن پشت میز، تنگی نفس زمان افزایش کمر درد، قرار دادن دست در بالاترین قسمت فرمان و .. شکل می گیرد.
وقتی عضلات یک سمت از بدن کوتاه و منقبض می شوندو عضلات سمت دیگر بدن شل می شوند به همین علت ستون مهره ها با تحمل یک انحنا به سوی پهلوی دیگر تغییر شکل میدهند و کج می شوند.

استئوتومی

یک عمل جراحی است که برای افرادی که زانوی پرانتزی دارند انجام می شود که با این عمل جراحی درد زانو بهبود می یابد زیرا استخوان در یک راستا قرار می گیرد.همچنین وزن از سمت قسمت آرتریت و غضروف تحت فشار به سمت سالم مفصل منتقل شود.

زمانی که استخوان های اطراف زانو در یک امتداد مستقیم نباشند آرتروز زانو و تخریب مفصل شکل می کیرد در نتیجه یکی از دو طرف داخلی یا خارجی زانو فشار زیادی را متحمل می شود و وزن اندام به جای گذاشتن از مرکز زانو از یکی از طرفین داخلی یا خارجی زانو می گذرد.
مهمترین این آسیبها پای پرانتزی یا پای ضبدری میباشد. این فشارها باعث سابیدگی غضروف نرم این نواحی و شروع درد و در نهایت آرتروز می گردد. لفظ استئوتومی به معنای برش در استخوان به وسیله عمل جراحی گفته میشود، که در این روش با وسایل مخصوصی استخوان تی بیا یا فمور به روش خاصی شکل داده وبدشکلی اصلاح میگردد.

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو یک روش جراحی متداول است است که مشکلات و آسیب های مفصل زانو را تشخیص داده و درمان می‌کند. جراح یک برش کوچک ایجاد میکند و ابزار آرتوسکوپ(یک دوربین کوچک است که اکان دیدن داخل زانو را فراهم می کند) را وارد زانو میکند و مشکلات داخل زانو را رفع میکند.