تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

زانوی پرانتزی

زانوی پرانتزی ( ژنوواروم )

 

آناتومی زانو

زانو بزرگترین مفصل است که وزن بدن را تحمل می کند .

قسمت پایینی مفصل زانو از استخوان های درشت نی یا تیبیا Tibia و نازک نی یا فیبولا Fibula تشکیل شده است. استخوان درشت نی به خط محوری بدنزدیکتر است و قسمت اعظم نیروی وزن که از تنه استخوان ران به پایین میاید از درشت نی عبور میکند.

استخوان نازک نی در خارج درشت نی قرار گرفته است. استخوان چهارم، کشکک یا پاتلا Patella است که در جلوی مفصل زانو قرار گرفته و عملا فقط با سطح جلویی قسمت پایینی استخوان ران تماس دارد. در اطراف این استخوان ها بافت های مهم دیگری مثل لیگامان ها، منیسک ها، عروق و اعصاب و پوست قرار گرفته اند.

 

زانوی پرانتزی چیست؟

وقتی در حالت عادی می ایستیم و مچ پاها را یه هم می چسبانیم  فاصله بین دو زانو زیاد می شود و به نظر می رسد زانو ها و اندام های تحتانی بصورت دو پرانتز ( ) در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. به این تغییر شکل زانوی پرانتزی  می گویند.

 

زانوی پرانتزی

 

شایعترین علت زانوی پرانتزی انحراف قسمت بالایی استخوان درشت نی است که به آن ژنو واروم Genu varum میگویند.

به انحراف زانو به طرف خارج و یا فاصله گرفتن زانو ها از یکدیگر واروس یا پای پرانتزی می گویند.

در این عارضه تنه استخوان درشت نی به خط محوری بدن نزدیکتر میشود به عبارت دقیقتر هرچه از بالای استخوان درشت نی یا تیبیا به سمت پایین تر میاییم، میبینیم استخوان به خط محوری بدن نزدیکتر شده است. البته گاهی علت زانوی پرانتزی در تغییر شکلی است که در قسمت های پایینی تنه استخوان ران ایجاد میشود.

 

همانطور که میدانید یکی از مهمترین مسایل در رابطه با پای پرانتزی، تشخیص زود هنگام این اختلال می باشد .تشخیص و اصلاح زودهنگام از پیشرفت اختلال و مشکلات همراه، جلوگیری  میکند.فاصله ی بین دو زانو در حالت ایستاده به اندازه ی ۴ انگشت باشد، نرمال تلقی میگردد. یکی دیگر از عوامل ایجاد پای پرانتزی، علاوه بر مشکلات مادرزادی، آرتروز میباشد. از آنجاییکه آرتروز بیشتر بر قسمت داخلی مفصل زانو تاثیر میگذارد، لذا با تخریب قسمت داخلی، زانوی پرانتزی ایجاد میشود.شانس ابتلا به آرتروز در زنان بیشتر از آقایان میباشد و همین موضوع باعث شده که اختلال پاهای پرانتزی در زنان شایعتر باشد.

 

درﻣﺎن ﭘﺎی ﭘﺮاﻧﺘﺰی ﺑﺎ ﻓﯿﺰﯾﻮﺗﺮاﭘﯽ

یکی از بهترین درمانهای مطرح شده، درمان پای پرانتزی با فیزوتراپی است. فیزیوتراپی با هدف افزایش ترمیم بافتی، جلوگیری و یا کند کردن پیشرفت زانوی پرانتزی،بالا بردن ظرفیت تحملی و قدرتی عضلانی و رفع علایمی همچون درد و محدودیتهای حرکتی ناشی از این اختلال ،انجام میگردد. مهمترین بخش فیزیوتراپی در این افراد، تمرین درمانی است. به علت اینکه پروسه ی زانوی پرانتزی، پروسه ای مزمن است لذا به طور قطع عضلات اطراف زانو و مفاصل بالاتر و پایینتر مثل کمر، لگن و مچ پا نیز درگیر میشوند. لذا تمرین درمانی موثر، باعث بهبود کلی عملکرد فرد میشود.استفاده از دستگاههایی همانند لیزر و مگنت در جهت بهبود خونرسانی به منظور تقویت عضلانی به کار میروند و نیز دستگاه الکتروتراپی را نیز میتوان به منظور بازآموزی عضلانی استفاده نمود. درمانهای دستی هم نقش موثر در آزادسازی عضلات درگیر دارد.

درمان درد زانو با فزیوتراپی

درﻣﺎن ﭘﺎی ﭘﺮاﻧﺘﺰی ﺑﺪون جراحی 

امروزه علم پزشکی در زمینه ی درمان اختلالات، پیشرفت قابل توجهی کرده است و بیشتر به سمت درمان بیماریها با کمترین میزان مداخله ی تهاجمی یعنی جراحی پیش رفته است. زیرا جراحیها گاها میتوانند اثراتی در بدن ایجاد کنند که باعث شود فرد تا مدتها درگیر این عوارض باشد.

 

درمان پای پرانتزی بدون جراحی، جزو درمانهایی است که توسط فیزیوتراپیستها انجام میگیرد. در اصل این مشکل، یک اختلال عضلانی –اسکلتی است که باعث تغییر در راستای استخوانی و تغییر طول عضلات میگردد.

از آنجایی که گاها تغییرات استخوانی غیر قابل بازگشت میباشند لذا بهترین درمان شروع تغییر سبک زندگی و کار با عضلات است. در این پروسه برخی عضلات کوتاه شده و برخی دچار کشیدگی و افزایش طول میشوند که در مرحله ی اول هر  دو دسته باید با تکنیکهای دستی آزاد شده و سپس با توجه به نقش عضله تمرین مناسب داده شود.

 

آیا زانوی پرانتزی بدون درد نیاز به عمل جراحی دارد؟

اگر تغییر شکل زانوی شما همراه با درد زانو است ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید ولی اگر بدون درد باشد نیاز به عمل جراحی نیست. بگذارید قدری بیشتر مسئله را باز کنیم.

 

ممکن است تنها مشکل شما این باشد که از شکل پرانتزی زانوی خود ناراحت هستید ( درست مثل کسی که از شکل بینی خود ناراحت است). در این صورت جراحی اصلاح شکل زانو، برای شما حکم یک عمل جراحی زیبایی را دارد. البته در این صورت میتوانید به تصمیم خودتان از پزشک ارتوپد بخواهید زانوی شما را جراحی و صاف کند ولی باید بدانید این کار بدون خطر نیست.

 

احتمال بروز مشکلات در این جراحی خود خواسته بیش از یک عمل جراحی زیبایی بینی است. این عمل جراحی، یک عمل نسبتاٌ بزرگ است و احتمال خطراتی مانند عفونت محل عمل، شکستگی استخوان، جوش نخوردن یا دیر جوش خوردن محل جراحی، آسیب به عروق یا اعصاب ناحیه عمل، لخته شدن خون در عروق ساق و یا ایجاد درد زانو بعد از جراحی وجود دارد.

 

چه زمانی بیمار نیاز به عمل جراحی استئوتومی دارد؟

اگر بیمار  بجز تغییر شکل در زانو  که در زانو دارید دچار درد در ناحیه زانو هم باشید. درد زانو علل بسیار متفاوتی دارد. پس متخصص ارتوپدی ابتدا علت ایجاد درد را بررسی میکند.

تنها اگر علت درد زانوی شما شروع آرتروز و سائیدگی در قسمت داخلی مفصل زانو ( قسمت داخلی مفصل زانو به قسمتی میگویند که به خط محوری بدن نزدیکتر است) باشد ممکن است عمل جراحی و اصلاح شکل زانو به شما کمک کند.

در بعضی از افراد و معمولاٌ در سنین بعد از ۳۰-۲۰ سالگی مفصل زانو شروع به سائیدگی میکند. این ساییدگی در بعضی اوقات محدود به قسمت داخلی زانو است و قسمت خارجی آن تقریباٌ سالم باقی میماند. این بیماران معمولاٌ از درد در قسمت داخلی مفصل زانو ناراحت هستند.

متاسفانه این عارضه در بسیاری اوقات پیشرونده بوده و بتدریج شدت سائیدگی و درد بیشتر شده و ممکن است تمام مفصل زانو درگیر شود. اگر این عارضه همراه با پای پرانتزی به علت ژنو واروم باشد عمل جراحی و اصلاح پای پرانتزی ممکن است به بیمار کمک کند.

کمک این جراحی اینست که با اصلاح ژنوواروم نیروی وزن که تا قبل از جراحی بیشتر به قسمت داخلی مفصل زانو اعمال میشد بطور مساوی بین قسمت های داخل و خارج زانو تقسیم شده و فشار به قسمت داخلی کمتر میشود.

 

ژنوواروم قبل از جراحی
ژنوواروم قبل ازجراحی

 

ژنووارم بعد از جراحی
ژنووارم بعد از جراحی

استئوتومی و باز کردن استخوان
استئوتومی و باز کردن استخوان

 

 

تثبیت استخوان با پیچ و پلاک
تثبیت استخوان با پیچ و پلاک

درمان پای پرانتزی در بزرگسالان با ورزش

برای درمان زانوی پرانتزی باید ورزش هایی انجام داد که بر روی تقویت عضلات زانو تمرکز دارد این ورزش ها با کاهش فشار وارده روی مفصل  و تاندون ها، زانوی پرانتزی را بهبود می بخشد.

اما ورزش های پا زمانی موثرند که زانوی پرانتزی خفیف باشد،

یکی از تمریناتی که به آرامی می توان ان را انجام دارد قرار دادن وزنه بین دو پا است.

در این روش بیمار ابتدا به پشت بر روی زمین خوابیده و پاهای خود را خم می کند. سپس یک وزنه ۵ کیلوگرمی را با کف پاهای خود گرفته و سعی می کند آن را به باسن یا پشت خود برساند. این کار باید پندین بار تکرار شود.

 

 

 

حرکات اصلاحی برای زانوی پرانتزی

توصیه‌ها و روش‌های درمانی فقط با نظر متخصص ارتوپدی یا طب فیزیکی و توانبخشی تجویز می‌گردد. همچنین در صورتی که ناهنجاری زانوی پزانتزی از نوع ساختاری نمی‌باشد بهتر است تمرینات اصلاحی را زیر نظر کارشناسان ارشد یا دکتری حرکات اصلاحی انجام دهید. اصلاح این نوع ناهنجاری نیاز به اصلاح ساختار اسکلتی دارد که فقط در موارد شدید توصیه به استفاده از جراحی برای اصلاح این وضعیت می‌شود.

در مورد زانوی پرانتزی وضعیتی هم می‌توان ملاحظات اصلاحی زیر را در نظر گرفت:

 • ارائه حرکات تقویتی برای عضلات جانب خارجی ساق و ران
 • ارئه حرکات کششی برای کپسول داخل زانو
 • تصحیح راه رفت به صورتی که پنجه مستقیم و در مسیر خط پیشروی قرار گیرد.
 • تصحیح کفش وتعویض کفشهایی که سائیدگی جانب خارج آنها بیشتر از حد معمول است.
 • پرهیز از نشستن در وضعیت چهار زانو

در ادامه به برخی از حرکات اصلاحی اشاره می شود:

حرکات اصلاحی برای درمان زانوی پرانتزی:

تمرین ۱

روی زمین بنشینید. پاهای خود را تا حد امکان باز کنید. سپس سعی کنید  انگشتان دست خود را به انگشتان پا نزدیک کنید در حالی که زانو به زمین چسبیده است و کاملا باز می باشد. اگر انجام این عمل برای شما امکان پذیر نیست و نمی توانید انگشتان پای خود را لمس کنید بهتر است ساق پا مچ پای خود را گرفته و سعی کنید در طی جلسات آینده انگشتان دست خود را بیشتر به انگشتان پا نزدیک کنید. این تمرین را ۳ بار و هر بار به مدت ۳۰ ثانیه انجام دهید.

تمرین ۲

ای خود را بر روی یک سکو (میز یا هر چیزی که ارتفاع آن مناسب باشد) قرار دهید و سعی کنی که پای تکیه گاه (که روی زمین قرار دارد)  را کاملا صاف کنید. اگر در ناحیه داخل ران احساس کشش نمی کنید باید پای خود را بر روی سکویی با ارتفاع بیشتر قرار دهید. این تمرین را ۳ بار و هر بار به مدت ۳۰ ثانیه انجام دهید.

تمرین ۳

در این تمرین ابتدا باید زانو ها را با انقباض عضلانی به هم نزدیک کنید و اگر امکان دارد به هم بچسبانید. سپس سعی کنید که در همین وضعیت خم شده و انگشتان پا را لمس کنید. این تمرین را ۳ بار و هر بار به مدت ۳۰ ثانیه انجام دهید.

این  یک تمرین کششی می باشدکه با حمایت دستها برای قسمت داخلی زانو انجام می شود و تا آستانه درد باید پایین بروید (در حین حرکت درد نداشته باشید) و به مدت آن ۱۰ تا حداکثر ۳۰ ثانیه می باشد. از نشستن کامل وقتی که درد دارید جدا خوداری کنید و تمرین را در وضعیت بالاتری انجام دهید.

حرکات اصلاحی برای درمان زانوی پرانتزی

تمرین برای افزایش قدرت عضلانی

تمرین ۱

با کمی فاصله کنار دیوار قرار بگیرید. پای خود را کمی از زمین بلند کنید و با لبه خارجی پا به دیوار فشار بیاورید. تعادل خود را حفظ کنید و به جلو و عقب یا طرفین خم نشوید. این تمرین را ۳ بار و هر بار به مدت ۳۰ ثانیه انجام دهید.

تمرین ۲

با کنار خارجی پا یک توپ مدسین بال را هل می دهید. توجه داشته باشید که به توپ ضربه نزنید. بلکه توپ را هل بدهید به اینصورت که پس از برخورد پا با توپ در ادامه پا باید به حرکت خود ادامه دهد. این تمرین را ۳ بار و هر بار ۲۰ تکرار انجام دهید.

تمرین ۳

به شکم دراز بکشید. در این تمرین یک نفر پای شما را از زانو به سمت خارج می چرخاند و سپس با دست دیگر مقاومت ایجاد کرد و نمی گذارد که پای شما به راحتی خم شود. دقت کنید که چرخش از مفصل زانو باشد نه مچ پا. این تمرین را ۳ بار و هر بار ۱۵ تکرار انجام دهید.

تمرین ۴

به پهلو دراز بکشید. در حالی که سعی دارید پای خود را بالا بیاورید یک نفر باید برای با مقاومت خود از این کار جلوگیری کند. این تمرین را ۳ بار و هر بار ۱۰ تکرار انجام دهید.

تمرین ۵

بر روی لبه داخلی خود بلند شوید و در همین حال شروع به راه رفتن کنید. این تمرین را ۳ بار و هر بار برای مدت ۱ دقیقه انجام دهید. کسانی که دچار صافی کف پا می باشند نباید این تمرین را انجام دهند.

درمان پای پرانتزی

دسته بندی : مشکلات و آسیب های زانو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *