تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

راهنمای تمرینات اولیه تعویض مفصل زانو

تمرینات اولیه بعد از جراحی زانو

راهنمای تمرینات اولیه تعویض مفصل زانو:

ورزش منظم برای بازگرداندن استحکام و تحرک به زانو و بازگشت تدریجی به فعالیت های روزمره برای بهبودی کامل شما پس از تعویض زانو مهم است.

جراح ارتوپدی و فیزیوتراپی شما ممکن است به شما توصیه کند که در طول بهبودی اولیه خود به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ، ۲ یا ۳ بار در روز ورزش کنید و ۳۰ دقیقه ، ۲ یا ۳ بار در روز قدم بزنید.

همچنین فزیوتراپ ورزش های زیر را به شما توصیه می کند.

 

این راهنما می تواند به شما در درک بهتر برنامه ورزش و فعالیت شما با نظارت فیزیوتراپی و جراح ارتوپدی کمک کند. برای اطمینان از بهبودی ایمن ، حتما قبل از انجام هرگونه تمرین با جراح خود مشورت کنید.

 

تمرینات اولیه بعد از عمل

تمرین های زیر به افزایش گردش خون در پاها کمک می کند ، که برای جلوگیری از لخته شدن خون بسیار مهم است. آنها همچنین به تقویت عضلات شما و بهبود حرکت زانو کمک خواهند کرد.

 

تمرینات را به محض امکان شروع کنید. می توانید کمی بعد از عمل جراحی ، آنها را در اتاق بهبود شروع کنید. ممکن است در ابتدا احساس ناراحتی کنید ، اما این تمرینات به سرعت بهبودی شما کمک می کند و در واقع درد بعد از عمل را کاهش می دهد.

 تمرین اول:تقویت ماهیچه چهار سر ران

ماهیچه ران خود را محکم کنید. سعی کنید زانوی خود را صاف کنید. ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید.

 

در طی یک دوره دو دقیقه ای این تمرین را تقریبا ۱۰ بار تکرار کنید ، یک دقیقه استراحت کنید و سپس تکرار کنید. ادامه دهید تا ران شما احساس خستگی کند.

تمرین تقویت ماهیچه

 

 تمرین دوم:بالا بردن  مستقیم پا

عضلات ران با زانو کاملا صاف روی تخت قرار داشته باشد و پای خود را حدود ۲۰ سانت بلند کنید ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید  و به آرامی پایین بیاورید.

 

تکرار کنید تا ران شما احساس خستگی کند.

شما همچنین می توانید هنگام نشستن عضله ران خود را محکم کنید و زانوی خود را کاملا صاف نگه دارید و پا را از روی زمین بلند کنید مانند حرکت بالا تکرار کنید.

 

این تمرینات را بطور دوره ای ادامه دهید تا قدرت کامل به ران شما بازگردد.

تمرینات اولیه بعد از تعویض مفصل زانو

 

 تمرین سوم:صاف کردن زانو

یک حوله کوچک درست بالای پاشنه خود قرار دهید تا پاشنه شما در تماس با زمین تخت نباشد. ران خود را محکم کنید. سعی کنید زانوی خود را کاملاً صاف کرده. به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه کاملاً صاف نگه دارید.

تکرار کنید تا ران شما احساس خستگی کند.

تمرین بعد از عمل جراحی زانو

 

تمرین چهارم:خم کردن زانو

پای خود را به سمت باسن خود بکشید ، زانوی خود را خم کرده و پاشنه خود را روی زمین  نگه دارید. زانوی خود را به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید و سپس صاف کنید.

 

چندین بار تکرار کنید تا زمانی که پای شما احساس خستگی کند یا تا زمانی که کاملا نتوانید زانوی خود را خم کنید.

تمرینات بعد از تعویض مفصل زانو

تمرین پنجم:خم کردن زانو با استفاده از زانوی کمکی

در حالی که در کنار تختخواب خود و یا روی صندلی خود نشسته اید ،پایی که جراحی نشده را برای حمایت از پاشنه زیر زانویی که جراحی شده  قرار بدهید و تا  تا جایی که می توانید زانوی خود را به آرامی خم کنید. زانوی خود را به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه در این حالت نگه دارید.

 

چندین بار تکرار کنید تا زمانی که پای شما احساس خستگی کند یا تا زمانی که کاملا نتوانید زانوی خود را خم کنید.

تمرینات بعد از عمل -خم کردن زانو

تمرین ششم:خم کردن زانو بدون استفاده از پای کمکی

در حالی که در کنار تختخواب یا صندلی نشسته اید ، زانو را تا جایی که می توانید خم کنید تا پای شما روی زمین بماند. ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید. زانوی خود را کاملاً صاف کنید.

 

چندین بار تکرار کنید تا زمانی که پای شما احساس خستگی کند یا تا زمانی که کاملا نتوانید زانوی خود را خم کنید.

 

فعالیت اولیه

به زودی پس از جراحی ، شروع به پیاده روی در مسافت های کوتاه در اتاق بیمارستان خود کرده و فعالیت های روزمره را انجام می دهید. این فعالیت اولیه به بهبودی شما کمک می کند و به زانو کمک می کند قدرت و حرکت خود را بازیابد.

 

راه رفتن مناسب بهترین راه برای کمک به بهبود زانو است. در ابتدا با واکر یا عصا پیاده روی خواهید کرد.

 

وزن خود را روی واکر متعادل کنید. و سعی کنید راه بروید. سپس با پای راست خود با زانوی راست خود به جلو بروید تا پاشنه پای شما ابتدا روی زمین لمس کند. با حرکت به جلو ، زانو و مچ پا شما خم خواهد شد و تمام پای شما به طور مساوی روی زمین خواهد بود. با انجام مرحله ، انگشتان پا از کف زمین بلند می شود و زانو و باسن شما خم می شود تا بتوانید برای مرحله بعدی خود به جلو بروید. به یاد داشته باشید ، ابتدا پاشنه خود را لمس کنید ، سپس پای خود را صاف کنید ، سپس انگشتان پا را از کف زمین بلند کنید.

تمرین اولیه بعد از تعویض مفصل زانو

تا جایی که می توانید از لحاظ ریتمیک و آرام حرکت کنید. عجله نکنید طول قدم و سرعت خود را در صورت لزوم تنظیم کنید تا با یک الگوی یکنواخت قدم بردارید. با افزایش قدرت و استقامت عضلات ، ممکن است زمان بیشتری را برای پیاده روی اختصاص دهید. به تدریج وزن بیشتری را روی پایتان خواهید گذاشت.

 

هنگامی که شما می توانید بیش از ۱۰ دقیقه پیاده روی کنید و بایستید و زانوی شما به اندازه کافی قوی است به گونه ای که شما هیچ وزنی را در واکر یا عصای خود تحمل نمی کنید (اغلب حدود ۲ تا ۳ هفته بعد از عمل جراحی) ، می توانید شروع به استفاده از یک عصای منفرد کنید.عصا را در طرف مقابل زانوی جراحی شده نگه دارید . شما نباید به زانوی جراحی شده تکیه دهید.

 

صعود و نزول پله

توانایی بالا و پایین رفتن از پله ها هم به استحکام و انعطاف پذیری نیاز دارد. در ابتدا برای پشتیبانی به یک نرده دستی نیاز خواهید داشت و قادر خواهید بود فقط یک قدم را همزمان انجام دهید. همیشه با زانوی خوب خود از پله ها بالا بروید و با زانوی عمل شده خود از پله ها پایین بروید. به یاد داشته باشید ، “با خوب بالا” و “پایین با زانوی جراحی شده”. شما ممکن است بخواهید از کسی کمک بگیرید تا زمانی که قدرت و تحرک را به دست بیارید.

بالا رفتن از پله یک فعالیت تقویتی و استقامتی عالی است. سعی نکنید از پله های بالاتر از ارتفاع استاندارد (۷ اینچ) صعود کنید و همیشه از ترازو استفاده کنید. هرچه قوی تر و متحرک تر می شوید ، می توانید شروع به بالا رفتن از پله ها روی پای خود کنید.

بالا رفتن از پله ها

تمرینها و فعالیتهای پیشرفته

هنگامی که استقلال را برای مسافت های کوتاه و چند قدم دوباره به دست آوردید ، ممکن است فعالیت خود را افزایش دهید. درد مشکلات زانو قبل از عمل و درد و تورم بعد از عمل باعث ضعیف شدن زانو شده است. بهبودی کامل ماههای زیادی طول خواهد کشید. تمرین ها و فعالیت های زیر به شما در بهبودی کامل کمک می کند.

 

زانوی خود را خم کنید

با کمک واکر یا عصا در حالت ایستاده ، ران خود را بلند کنید و تا جایی که می توانید زانوی خود را خم کنید. ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید. سپس زانوی خود را صاف کنید ، ابتدا با پاشنه کف خود را لمس کنید.

 

چندین بار تکرار کنید تا خسته شوید.

 

خم کردن زانو

خم کردن زانو با حوله:

یکی از تمرینات اولیه تعویض مفصل زانو خم کردن زانو با حوله است.دراز بکشید و یک حوله تاشو را روی زانوی عمل شده خود قرار دهید و حوله را روی پای خود ببندید. زانوی خود را خم کرده و فشار ملایمی را از طریق حوله وارد کنید تا خم بیشتر شود. ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید.

خم کردن زانو با حولهچندین بار تکرار کنید تا خسته شوید.

تمرینات مقاومتی زانو

می توانید وزنه های سبک را در اطراف مچ پا قرار دهید و هر یک از تمرین های فوق را تکرار کنید. این تمرینات مقاومتی معمولاً ۴ تا ۶ هفته بعد از عمل شما شروع می شود. در ابتدا از وزنه های نیم کیلو استفاده کنید. با بازگشت قدرت به تدریج وزن خود را افزایش دهید. (وزنه های مچ پا ارزان قیمت با تسمه های Velcro را می توان در اکثر فروشگاه های کالاهای ورزشی خریداری کرد.)

 

ورزش کردن

ورزش کردن یک فعالیت عالی برای کمک به شما در بازیابی قدرت عضلات و تحرک زانو است.

 

در ابتدا ارتفاع صندلی را طوری تنظیم کنید که کف پای شما تقریباً مستقیماً پدال را با زانو لمس کند.

 

هرچه قوی تر می شوید (در حدود ۴ تا ۶ هفته) به آرامی تنش در ورزش را افزایش دهید. روزانه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دو بار ورزش کنید ، به تدریج تا ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ، ۳ یا ۴ بار در هفته انجام دهید.

تمرینات مقاومتی زانو

درد یا تورم بعد از ورزش

ممکن است بعد از ورزش یا فعالیت درد زانو یا تورم را تجربه کنید. می توانید با بالا بردن پا و استفاده از یخهای پیچیده شده در حوله ، این کار را تسکین دهید.

 

ورزش و فعالیت باید به طور مداوم قدرت و تحرک شما را بهبود ببخشد. در صورت بروز هر گونه سوال یا مشکلی ، با جراح ارتوپدی یا فیزیوتراپی خود تماس بگیرید.

 

دکتر محمد حسین صالحی متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل زانو با بهره گیری از تکنیک های نوین به درمان انواع بیماری مفاصل و جراحی ارتوپدی می پردازد .برای مشاوره و تعیین وقت قلبی با شماره های ۰۹۱۳۸۰۸۰۶۸۸ – ۰۳۱۳۲۶۸۸۴۶۳  تماس بگیرید یا پیج اینستاگرام را دنبال کنید.

دسته بندی : ورزش های زانو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *