تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

جراحی زانوی ضربدری

زانوی ضربدری

جراحی زانوی ضربدری

زانو یکی از پیچیده ترین و مهمترین مفاصل در بدن است عموما انحراف زانو فشار زیاد و غیر متعارفی به مفصل زانو وارد می کند و موجب درد می گردد. این انحرافات اغلب در کودکی قابل تشخیص و درمان هستند.

انواع انحرافات زانو:

زانوی ضبدری  و زانوی پرانتزی دو نوع از انحرافات متداول زانو می باشد.

اغلب این انحرافات در کودکی قابل تشخیص هستند که می توان با روش های غیر از جراحی به درمان و بهبود آن پرداخت.

 

زانوی ضربدری valgus knee ( انحراف زانو به طرف داخل)

زانوی ضبدری یک نوع اختلال  در اندام است ، که وقتی فرد در حالت ایستاده قرار دارد زانوها به هم نزدیک تر ومچ پاها از یکدیگر فاصله پیدا می کنند. زانوی ضربدری(به صورت مادرزادی) بیشتر در کودکان شایع است. این عارضه با رسیدن کودک به سن رشد معمولا برطرف می شود.

درمان های غیر جراحی زانوی ضربدری:

از  درمان های مختلف و غیر جراحی زانوی ضربدری فزیوتراپی و ورزش می باشد . به طور طبیعی زانوی افراد بالغ حدود ۲تا ۶ درجه به سمت داخل انحراف دارد. افزایش انحراف زانو بیش از ۶ درجه والگوس نامیده می شود .

اگر زاویه والگوس بیشتر از ۱۲ درجه در مردان باشد و در خانم ها بیشتر از ۱۵ درجه موجب ژنووالگوم یا زانوی ضربدری میشود یکی از راههای درمان این بیماری ورزش زانو ضربدری برای رفع ژنووالگوم می باشد. تمرینات اصلاح پای ضربدری شامل تمریناتی است که عضلات دورکننده ران و همچنین عضلات ثبات دهنده زانو در آن تقویت می شوند. کاهش فشار بر مفصل زانو و لیگامان های آن از اهداف درمان زانوی ضربدری با ورزش می باشد.

 

انحراف بیش از حد  موجب ایجاد فشارهای نامناسب به سطوح مفصلی زانو در یک قسمت و افزایش خطر آرتروز در آن ناحیه خواهد شد. این انحرافات زیاد می تواند بر مفاصل مج پا و ستون فقرات تاثیر بگذارد و موجب ایجاد درد در این نواحی شود.

 

زانوی ضربدریعلت ایجاد زانوی ضربدری و درمان آن:

بیماری زانوی ضربدری می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

۱-شکستگی ها ، صدمات ،عفونت ها و ضربه مستقیم به زانو و پاها باشد

۲-کمبود ویتامین D  و کلسیم

۳-بیماری های استخوانی یا چاقی بیش از حد باشد.

 

علائم زانوی ضربدری چیست؟

زانوی ضربدری،ممکن است هیچ  ممکن است هیچ علامت و عارضه‌ای ایجاد نکند. و اگر از کودکی ادامه پیدا کند، ممکن است موجب ناراحتی و درد در پاها شود.

اگر منشاء زانوی ضربدری، یک علت پزشکی باشد و منجر به بدشکلی پاها شود، ممکن است راه رفتن فرد با مشکل همراه باشد و درد و تغییرات حاصل در راه رفتن و بد راه رفتن نمایان شود. تغییرات در وضعیت عادی پاها نیز ممکن است بر مفاصل دیگر تأثیر بگذارد و باعث درد و مشکل در حرکت فرد شود.

 

چگونه زانوی ضربدری تشخیص داده می‌شود؟

هنگامی که زانوی ضربدری مشکوک به یک اختلال باشد، انجام آزمون‌های بالینی ضروری است. به این منظور، مشاهدات الگوی ایستادن و راه رفتن و نیز اندازه‌گیری زاویه زانو و مچ پا انجام می‌شود.

برای تشخیص زانوی ضربدری نیاز  به انجام آزمایش های مختلف  همچنین اندازه گیری زاویه زانو و مچ پا  می باشد

وضعیت الگوی ایستادن و راه رفتن بیمار باید بررسی شود.

تشخیص قطعی زانوی ضربدری و یا والگوس زانو را می‌توان با اندازه‌گیری قد، تنظیم و همترازی ساق پاها و پاها، تقارن زانو و الگوی ایستادن و یا راه رفتن انجام داد. مطالعات تصویربرداری مانند اشعه X ممکن است در صورت لزوم تجویز شود.

زانوی ضربدریجراحی برای درمان زانوی ضربدری

در موارد حاد زانوی ضربدری که تا بزرگسالی باقی می‌ماند و یا زمانی که یک مشکل پزشکی زمینه‌ای وجود دارد، جراحی زانوی ضربدری ممکن است برای اصلاح آن در نظر گرفته شود. عمل جراحی اصلاحی برای درمان زانوی ضربدری شامل:

۱- اصلاح رشد

قرار دادن یک صفحه فلزی کوچک در زانو برای اصلاح رشد آن است. این عمل را می‌توان با قرار دادن یک ابزار فلزی کوچک در داخل زانو انجام داد. این روش برای کودکان در حال رشد در طول دوران نوجوانی انجام می‌شود. اصلاح فرم زانو به طور کامل معمولاً ۱۲ ماه طول می‌کشد.

۲- استئوتومی

در این روش، استخوان پا تحت عمل جراحی قرار گرفته و برای اصلاح زاویه زانو و تحمل وزن برابر پاها، مجدداً شکل داده می‌شود. هدف از استئوتومی کمک به جلوگیری کاهش درد ناشی از آرتروز، کاهش سرعت ساییدگی و فرسودگی زانو به علت تماس و برخورد آنها با هم و جلوگیری از عمل جراحی جایگزینی زانو است که عملی بسیار جدی‌تر است.

جراحی استئوتومی برای زانوی ضربدری اغلب نتایج خوبی ارائه می‌دهد. پس از آن باید جلسات فیزیوتراپی انجام شود. توصیه‌های پزشکی در مورد مراقبت پس از جراحی، استفاده از آتل و دیگر اقدامات نیز باید انجام شود. تمرینات افزایش دامنه حرکتی زانو، تقویتی و تعادلی، آموزش ایستادن و راه رفتن صحیح و وضعیت صحیح بدن برای تحمل وزن، برای درمان پای ضربدری بطور مؤثر و بهبود فرد باید انجام ‌شود. در مواردی که زانوی ضربدری کودک تا دوران بزرگسالی ادامه می‌یابد، عمل جراحی، گزینه‌ای برای ترمیم و اصلاح شکل زانوها می‌باشد. این عمل در موارد جدی‌تر که فاصله بین مچ پا بیشتر از ۱۰سانتی متر باشد، انجام می‌شود.

زانوی ضربدری

تفاوت بین تعویض مفصل  زانو و استئوتومی چیست؟

تفاوت اصلی بین جراحی تعویض مفصل زانو و استئوتومی  این است که در جراحی استئوتومی، بافت طبیعی در اطراف زانو و تمام استخوان‌ها و رباط‌ها، مانند استخوان ران، ساق پا و کشکک، حفظ خواهد شد.

اگر می‌خواهید که قادر به انجام فعالیت‌های ورزشی مانند دویدن بالا رفتن از ارتفاع و فعالیت های خاص و سنگین ورزشی باشید، استئوتومی بهترین گزینه برای شما خواهد بود. اما در عمل تعویض کامل مفصل زانو، تمام استخوان‌ها و رباط‌های شما با پروتزهایی جایگزین خواهد شد که نیاز به مدت زمان طولانی برای بهبودی داشته و باعث می‌شود بازگشت طیف گسترده‌ حرکت زانو دشوارتر شود.

علاوه بر این، اجزای پروتز استفاده شده در عمل جایگزینی زانو، حدوداً پانزده سال دوام خواهد داشت و پس از آن باید تعویض شود، که این به معنی انجام یک عمل جراحی دیگر است.

 

ورزش و تمرینات ژنووالگوم زانو

ژنووالگومیا زانو ضربدری به تغییرات غیرنرمال راستای مفصل زانو گفته می شود. تغییر راستای این مفصل موجب ایجاد فشارهای نامناسب به سطوح مفصلی زانو در یک قسمت و افزایش خطر آرتروز در آن ناحیه خواهد شد. همچنین این تغییر راستا می تواند بر مفاصل مچ پا ، ران و حتی ستون فقرات نیز تاثیر گذار باشد و موجب ایجاد درد و اختلال در این مفاصل شود. زاویه والگوس بیشتر از ۱۲ درجه در مردان و بیشتر از ۱۵ درجه در خانم ها موجب ژنووالگوم یا زانو ضربدری می شود. ورزش زانو ضربدری برای رفع ژنووالگوم یکی از راههای درمان این بیماری می باشد. تمرینات اصلاح پای ضربدری شامل تمریناتی است که عضلات دورکننده ران و همچنین عضلات ثبات دهنده زانو در آن تقویت می شوند. کاهش فشار بر مفصل زانو و لیگامان های آن از اهداف درمان زانوی ضربدری با ورزش می باشد.

حرکات اصلاحی زانوی ضربدری

مصرف دارو و ویتامین

یکی دیگر از علل ایجاد زانوی ضربدری ناشی از کمبود ویتامین  می باشد، و راه درمان آن مصرف ویتامین و دارو می باشد .  هنگامی که استخوان‌های شما قوی هستند و تمام ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز آنها تامین است، احتمال این اختلال، کمتر است. اگر شما در حال حاضر به این عارضه مبتلا هستید، مصرف ویتامین ممکن است مشکل زانوی شما را حل کند. داروهایی که به استحکام و تامین مواد معدنی استخوان‌ها کمک می‌کنند هم برای افزایش تراکم استخوان و درمان زانوی ضربدری مفید می‌باشند.

 

 

دسته بندی : جراحی های زانو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *