تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

تعویض مفصل زانو و مراقبت های قبل و بعد از جراحی

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو یک روش مطمئن و موثر برای از بین بردن درد، و کمک به فعالیت های طبیعی شما است.

اگر درمان های غیر جراحی مانند داروها وتمرینات ورزشی و فزیو تراپی دیگر مفید نباشد، ممکن است بخواهید جراحی تعویض مفصل زانو را انجام دهید.

جراحی زانو

جراحی تعویض مفصل زانو ابتدا در سال ۱۹۶۸ انجام شد. از آن به بعد، پیشرفت در مواد و تکنیک های جراحی باعث افزایش کارایی آن شده است. تعویض مفصل زانو یکی از موفق ترین روش ها برای کاهش درد است. به گفته آژانس تحقیقات و کیفیت بهداشت و درمان، بیش از۶۰۰،۰۰۰ تعویض زانو هر ساله در ایالات متحده انجام می شود.

این که آیا شما تازه شروع به بررسی گزینه های درمان کرده اید یا قبلا تصمیم گرفتید جراحی زانو را انجام دهید، این مقاله به شما در مورد این روش ارزشمند کمک خواهد کرد.

 

ساختمان مفصل زانو:

زانو بزرگترین مفصل در بدن است و برای انجام فعالیت های روزانه به زانوی سالم احتیاج داریم.

آنوتومی زانو

 

زانو از انتهای پایینی از استخوان ران (فمور)، انتهای بالای شکم (تیبیا) و زانوپاپ (پاتلا) تشکیل شده است. انتهای این سه استخوان که در آن لمس میشوند با غضروف مفصلی پوشانده میشوند که یک ماده صاف است که از استخوانها محافظت میکند و به راحتی میتواند حرکت کند.

 

تمام سطوح باقی مانده زانو با یک پوشش نازک پوشیده شده است. این غشا مایع است که روشی غضروفی را آزاد می کند و باعث کاهش اصطکاک تقریبا صفر در زانوی سالم می شود.

 

به طور معمول، تمام این اجزاء در هماهنگی کار می کنند. اما بیماری یا آسیب می تواند این هماهنگی را مختل کند، که باعث درد، ضعف عضلانی و کاهش عملکرد می شود.

 

 

دلایل تعویض مفصل زانو:

شایعترین علت درد و ناتوانی مزمن زودرس آرتورز است. اگر چه انواع مختلفی از آرتروز وجود دارد، بیشتر درد زانو به واسطه سه نوع از جمله استئوآرتروز، آرتروز روماتوئید و آرتروز پس از ضربه ایجاد می شود.

تعویض مفصل زانو

 

آرتروز

این نوع “آرتروز” و “سایش” مربوط به سن است. این معمولا در افراد ۵۰ ساله و بالاتر اتفاق می افتد، اما ممکن است در جوانان نیز رخ دهد. غضروف که بر روی استخوان زانو قرار دارد، نرم و راحت می شود. سپس استخوان ها در برابر یکدیگر قرار می گیرند در نتیجه باعث درد زانو و سختی می شوند.

آرتروز روماتوئید

این یک بیماری است که در آن غشای سینوویال که مفصل را احاطه کرده است، ملتهب و ضخیم می شود. این التهاب مزمن می تواند به غضروف آسیب برساند و در نهایت باعث از بین رفتن غضروف، درد و سفتی می شود. آرتروز روماتوئید شایع ترین شکل یک گروه از اختلالات به نام “آرتروز التهابی” است.

آرتروز پس از ضربه

این می تواند آسیب جدی زانو را دنبال کند. شکستگی استخوان های اطراف زانو ممکن است در طول زمان آسیب به غضروف مفصلی، باعث درد زانو و محدود کردن عملکرد زانو شود.

 

 

چه زمانی جراحی زانو توصیه می شود؟

دلایل متعددی وجود دارد که چرا پزشک شما ممکن است جراحی تعویض مفصل زانو را توصیه کند. این افراد، اغلب دارای:

عمل زانو

 • درد شدید زانو یا سفتی که فعالیت های روزمره خود را شامل می شود، مانند راه رفتن، بالا و پایین رفتن از پله ها نشستن و بلند شدن از صندلی.
 • کسانی که به راحتی نمی توانند را بروند و درد زیادی را متحمل می شوند و به واکر احتیاج دارند.
 • درد کمر یا شدید زانو هنگام استراحت، هر روز یا شب
 • التهاب مزمن زانو و تورم که با استراحت یا داروها بهبود نمی یابد
 • تغییر شکل زانو – افتادگی در داخل یا خارج زانو شما
 • عدم پیشرفت قابل ملاحظه ای با درمان های دیگر مانند داروهای ضد التهابی، تزریق کورتیزون،

تزریق روان کننده، فیزیوتراپی، و یا سایر جراحی ها

 

هیچ محدودیتی برای سن یا وزن مطلق برای جراحی کامل جراحی زانو وجود ندارد.

 

توصیه های جراحی براساس درد و ناتوانی بیمار است و ارتباطی به سن ندارد. اکثر بیمارانی که احتیاج به تعویض مفصل زانو دارند  ۵۰ تا ۸۰ سال دارند، اما جراحان ارتوپدی بیماران را به صورت جداگانه ارزیابی می کنند. تعویض مفصل  زانو در همه سنین، از نوجوان به طور موفقیت آمیزی انجام شده است.

 

ارزیابی ارتوپدی زانو

ارزیابی با یک جراح ارتوپدی شامل چندین قسمت است:

ارتوپدی جراحی زانو

 

برای تعیین میزان آسیب و  مشخص شدن تغییر شکل در زانو خود نیار به گرفتن عکس رادیولوژی دارید.

اشعه ایکس این تصاویر کمک می کند تا میزان آسیب و تغییر شکل در زانوی خود را تعیین کنید.

برای تعیین وضعیت استخوان و بافت نرم زانو ممکن است بعضی اوقات نیاز به آزمایش خون یا تصویربرداری پیشرفته مانند(MRI) لازم است.

 

بعد از بررسی جراح ارتوپد به شما اطلاع می دهد که آیا تعویض مفصل زانو بهترین راه برای کاهش درد و بهبود عملکرد شماست یا می توان با سایر رو شهای غیر جراحی  از جمله داروها، تزریق، فزیوتراپی و… درد زانو را کاهش داد

 

علاوه بر این، جراح ارتوپدی شما خطرات بالقوه و عوارض تعویض مفصل زانو، از جمله موارد مربوط به عمل جراحی و مواردی را که در طول زمان پس از عمل جراحی اتفاق می افتد، توضیح می دهد.

 

عوارض احتمالی جراحی

میزان عوارض پس از جایگزینی کامل زانو کم است. عوارض جدی مانند عفونت مفصل زانو در کمتر از ۲٪ بیماران رخ می دهد. داشتن بیماری های مزمن مانند حمله قلبی یا سکته مغزی احتمال بروز عوارض را افزایش می دهد.

عوارض جراحی زانو

 

عفونت  ممکن است در بیمارستان یا پس از رفتن به خانه اتفاق بیفتد. حتی ممکن است چند سال بعد نیز رخ دهد. عفونت های کوچک در ناحیه زخم به طور کلی با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند. عفونت های عمده یا عمیق ممکن است نیاز به عمل جراحی و حذف پروتز داشته باشد.

 

لخته های خون در رگ های پا یکی از رایج ترین عوارض جراحی تعویض مفصل زانو هستند. این لخته ها می توانند خطرناک باشند و سریع باید به پزشک خود مراجعه کنید.

 

 

آماده سازی جراحی تعویض مفصل زانو

ارزیابی پزشکی

اگر تصمیم به عمل جراحی کامل جراحی زانو دارید، جراح ارتوپد شما ممکن است از چند هفته قبل از عمل، از شما درخواست معاینه کامل فیزیکی داشته باشد این لازم است تا اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی سالم هستید تا عمل جراحی انجام. بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، باید قبل از عمل جراحی توسط متخصص ارزیابی شوند. 

داروها

در مورد داروهایی که مصرف می کنید به جراح ارتوپد خود مشورت کنید.

 

ارزیابی دندانپزشکی

اگر چه میزان بروز عفونت پس از تعویض مفصل زانو بسیار کم است، اگر باکتری وارد جریان خون شما شود، عفونت ممکن است رخ دهد. برای کاهش خطر ابتلا به عفونت، روش های عمده دندانپزشکی (مانند استخراج دندان و کار پریودنتال) قبل از جراحی زانو باید کامل شود.

 

ارزیابی های ادراری

افرادی که سابقه عفونتهای ادراری اخیر یا مکرر دارند قبل از عمل باید یک ارزیابی اورولوژیکی داشته باشند. مردان مسن تر با بیماری پروستات باید قبل از انجام جراحی جایگزین زانو، نیاز به درمان کامل داشته باشند.

برنامه ریزی اجتماعی

اگر چه شما می توانید به زودی پس از جراحی بر روی عصا یا واکر راه روید، اما برای چندین هفته، با کارهایی مانند پخت و پز، خرید، حمام کردن و شستشو، به کمک نیاز خواهید داشت.

بیهوشی

پس از پذیرش، شما توسط یک عضو تیم بیهوشی ارزیابی خواهید شد. شایعترین نوع بیهوشی بیهوشی عمومی است (شما به خواب می روید) و یا بیهوشی بلوک عصبی نخاعی، اپیدورال یا منطقه ای.

تیم بیهوشی تعیین خواهد کرد که کدام نوع بیهوشی برای شما مناسب است.

روش

این روش حدودا ۱ تا ۲ ساعت طول می کشد. جراح ارتوپد شما غضروف آسیب دیده و استخوان را برداشته و سپس ایمپلنت های فلزی و پلاستیکی جدید را جهت بازگرداندن تراز و عملکرد زانوی  قرار می دهند.

 

انواع مختلفی از ایمپلنت های زانو برای پاسخگویی به نیازهای فردی هر فرد مورد استفاده قرار می گیرند.

 

تعویض مفصل زانو

 

پس از جراحی، شما را به اتاق بازسازی منتقل می کند، جایی که چند ساعت دیگر باقی می ماند در حالیکه بهبودی شما از بیهوشی نظارت می شود. بعد از اینکه از خواب بیدار شدید، به اتاق بیمارستان منتقل خواهید شد.

 

اقامت بیمارستان شما

احتمالا در چند روز آینده در بیمارستان بستری خواهد شد.

جراحی زانو

پس از جراحی، شما احساس درد می کنید. این روند طبیعی برای درمان شماست. پزشک و پرستاران به شما برای کاهش دادن درد کمک میکنند.

 

داروها اغلب برای تسکین درد کوتاه مدت پس از جراحی تجویز می شوند. بسیاری از انواع داروها برای کمک به کنترل درد، از جمله مواد مخدر، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (داروهای ضد التهابی) و بیحس کننده های موضعی در دسترس هستند. پزشک شما ممکن است ترکیبی از این داروها را برای بهبود تسکین درد استفاده کند.

 

فیزیوتراپی

اکثر بیماران بعد از عمل جراحی زانو خود را آغاز می کنند. در برخی موارد، بیماران شروع به حرکت زانوی خود در روز واقعی جراحی می کنند. یک متخصص فیزیوتراپی تمرینات خاصی را برای تقویت پای خود و بازگرداندن حرکت زانو به شما اجازه می دهد راه رفتن و دیگر فعالیت های روزمره طبیعی را به زودی پس از عمل جراحی تان انجام دهید.

 

برای بازگرداندن حرکت در زانو و پای خود، جراح شما ممکن است از پشتیبانی زانو استفاده کند که در حالی که در رختخواب هستید، زانویتان را به آرامی حرکت می دهد. این دستگاه به عنوان یک ماشین ورزشی ثابت حرکتی (CPM) نامیده می شود. برخی از جراحان معتقدند که دستگاه CPM تورم پا را با افزایش پا افزایش می دهد و گردش خون خود را با حرکت عضلات پای شما بهبود می بخشد.

 

 

مراقبت های بعد از عمل در خانه

موفقیت جراحی شما عمدتا بستگی به این دارد که چگونه دستورالعمل جراح ارتوپدی خود را در خانه طی چند هفته اول بعد از جراحی دنبال کنید.

مراقبت های بعد از جراحی زانو

مراقبت از زخم

چند هفته طول میکشد که بخیه ها خوب شود.

از تماس زخم با آب اجتناب کنید تا کاملا زخم خوب شود.

رژیم غذایی

یک رژیم متعادل، اغلب با مکمل آهن، برای کمک به بهبود زخم و بازگرداندن قدرت عضلانی مهم است.

فعالیت

ورزش یک جزء حیاتی مراقبت در خانه است، به ویژه در چند هفته اول بعد از جراحی. شما باید حداکثر ۳ تا ۶ هفته پس از عمل جراحی را از فعالیت های روزمره طبیعی خود بازگردانید.

 

برنامه فعالیت شما باید شامل موارد زیر باشد:

برنامه پیاده روی روزانه داشته باشید ابتدا در داخل خانه و بعد خارج از منزل.

از سرگیری سایر فعالیت های معمولی خانگی مانند نشستن، ایستادن بالا رفتن از پله ها

بعد از جراحی نیاز است تمریناتی انجام دهید از سرگیری سایر فعالیت های معمولی خانگی مانند نشستن، ایستادن بالا رفتن از پله ها بعد از جراحی لازم است

تمرینات خاص چندین بار در روز برای بازگرداندن حرکت و تقویت زانو خود. شما احتمالا قادر خواهید بود بدون نیاز به  کمک تمرینات را انجام دهید، اما ممکن است یک هفته بعد از جراحی یک پزشک فیزیوتراپیست بتواند به شما در خانه یا مرکز درمان کمک کند.

 

زمانی که زانو شما به اندازه کافی خم می شود  شما می توانید رانندگی کنید ولی زمان مناسب واکنش برای ترمز و وشتاب ۴ تا ۶ هفته بعد از جراحی میباشد.

 

 

تعویض مفصل زانو

اجتناب از مشکلات پس از عمل جراحی

پیشگیری از گرفتگی عروق کرونر

دستورالعمل های جراح ارتوپدی خود را به دقت دنبال کنید تا خطر ابتلا به لخته شدن خون در طی چند هفته اول پیش نیاید.. اگر هر یک از علائم هشدار دهنده زیر را به وجود آورید، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

 

علائم هشدار دهنده لخته شدن خون در پای خود شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش درد در ماهیچه ساق پای شما
 • رطوبت یا قرمزی در بالا یا پایین زانو
 • تورم جدید یا افزایش تورم ماهیچه ساق پا، مچ پا

علائم هشدار دهنده آمبولی ریه

علائم هشدار دهنده این است که لخته شدن خون به ریه شما رسیده است:

 • نفس تنگی
 • درد ناگهانی در قفسه سینه
 • درد قفسه سینه موضعی با سرفه

 

علائم هشدار دهنده عفونت بلافاصله دکتر  خود را مطلع کنید.

 

 • تب پایدار (بیش از ۱۰۰ درجه فارنهایت به صورت خوراکی)
 • لرزیدن لرز
 • افزایش قرمزی، رطوبت و یا تورم زخم
 • زهکشی از زخم
 • افزایش درد زانو با فعالیت و استراحت
 • از پایین آمدن آمدن پله ها دوری کنید.

پایین آمدن از پله ها در چند هفته اول بعد از عمل جراحی ممکن است به زانو جدید آسیب برساند و ممکن است نیاز به جراحی بیشتری داشته باشد. پله ها  یک خطر جدی هستند و بهتر است تا بهبود کامل از پله ها استفاده نکنید. شما باید از یک  عصا، یک واکر یا کسی که به شما کمک کند تا زمانی که تعادل، انعطاف پذیری و قدرت خود را بهبود بخشید، استفاده کنید.

 

 

 

عواقب

بهبود حرکت زانو هدف تعویض مفصل زانو است. اما انتظار این را نداشته باشید که زانوی شما مثل سابق شود.

این طبیعیست که هر عمل جراحی مزایا و عوارضی دارد.  اگر قبل و بعد از عمل جراحی را مقایسه کنیم بعد از جراحی متوجه میشویم مزایای جراحی از عوارض آن بیشتر است. این تفاوت ها با زمان اغلب کاهش می یابد و اکثر بیماران در مقایسه با درد و عملکرد محدودی که قبل از عمل جراحی تجربه کرده اند، تن به جراحی می دهند.

در حال حاضر، بیش از ۹۰٪ از جراحی مفصل زانو  بعد از ۱۵ سال هم به خوبی عمل می کنند. دستورالعمل های جراح ارتوپد پس از جراحی و مراقبت از زانو و سلامت عمومی خود راه های مهمی است که می توانید به موفقیت نهایی جراحی کمک کنید.

 

شما می توانید سوالات و دغدغه های خود را در بخش سوالات متداول در زمینه جراحی تعویض مفصل زانو با ما در میان بگذارید.هدف ما برطرف کردن دغدغه ذهنی شماست.

 

دسته بندی : جراحی های زانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *