تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

تعویض مفصل زانو و لگن

تعویض مفصل زانو و لگن

تعویض مفصل زانو و لگن

تعویض مفصل زانو
تعویض مفصل زانو که به آن آرتروپلاستی زانو هم میگویند.
نوعی جراحی است که با استفاده از آن سطح مفصلی استخوان های ران و ساق در مفصل زانو را با یک سطح مصنوعی جایگزین میکنند. مهمترین هدف تعویض مفصل زانو از بین بردن دردی است که در زانو براثر ساییدگی و آرتروز، روماتیسم و یا تخریب سطح مفصلی ایجاد شده است. بدست آوردن دامنه حرکتی مطلوب در مفصل زانو و اصلاح تغییر شکل های ایجاد شده در زانو از دیگر بکار گیری مفصل مصنوعی زانو است.وقتی غضروف مفصلی زانو به هر علتی تخریب میشود حرکت مفصل دردناک شده و مفصل دچار خشکی و محدودیت حرکتی میشود. در این وضعیت میتوان با تعویض سطوح مفصلی حرکات مفصل را بهتر کرده و درد را از بین برد. عمل جراحی تعویض مفصل زانو یکی از موفق ترین اعمال جراحی است. در غالب اوقات مفصل مصنوعی زانو بیش از ۲۰ سال عمر میکند.
تعویض مفصل لگن
جایگزین کردن مفصل آسیب دیده ران با مفصل مصنوعی ، موفقیت آمیزترین جراحی و یکی از ده پیشرفت برتر علم پزشکی در قرن ۲۱ شناخته شده است . تاکنون صدها هزار نفر در سراسر جهان با این روش جراحی تحت درمان قرار گرفتند و توانستند بعد از تحمل مدت ها رنج ناشی از آرتروز ،آسیب ، عفونت ، شکستگی مفصل ، وارد مرحله جدیدی از زندگی خود شوند. با انجام جراحی تعویض مفصل لگن ، بیماران امکان راه رفتن دوباره را پیدا می کنند و می توانند کیفیت زندگی خود را بالا ببرند.

جراحی استخوان و مفصل
جراحی زانو
جراح زانو

جراحی تعویض زانو یکی از شایع ترین عمل جراحی استخوان در کشور است. این که آیا شخص به جراحی نیاز دارد یا نه، به تشخیص جراح ارتوپد بر می گردد. بیش از ۹۰ درصد از افرادی که تعویض مفصل زانوی انجام داده اند بهبود زیادی یافتند.

جراحی زانو شناخته شده به عنوان آرتروپلاستی جایگزین قطعات آسیب دیده زانو بیمار با قطعات مصنوعی است. بیش از چند میلیون از مردم با پروتز زانو به راحتی زندگی می کنند.

جراحی لگن و مفصل ران
جراحی لگن

مفصل ران یک مفصل توپ و کاسه است که به طیف وسیعی از حرکت بر می گردد.زمانی که بیمار دچار درد شدید در این ناحیه باشد و دچار اختلال در حرکت شود جراح در یک عمل جراحی سطوح آسیب دیده با قطعات مصنوعی جایگزین می کند. این قطعات ممکن است از مواد فلزی، پلاستیکی یا سرامیکی ساخته شده باشد.
اگر به آرتریت استخوان ران مبتلا هستید، لزوما نیازی به جایگزینی بافتی نخواهید داشت، اما ممکن است ارزش آن را در نظر داشته باشید که آیا لگن شما به شدت آسیب دیده و درد، ناتوانی یا سفتی تاثیرات جدی بر فعالیت های روزمره شما دارد. پزشکان همیشه سعی می کنند قبل از پیشنهاد جراحی جایگزین - مثلا مسکن، فیزیوتراپی و / یا کمک های پیاده روی، یا بعضی اوقات تزریق استروئید به مفصل ران خود اقدام کنند.

جراحی ستون فقرات
جراحی کجی اندام

انحراف و کجی در ستون فقرات به معنی انحراف طرفی یا جانبی ستون فقرات است که‌ گاهی‌ حالت‌ پیشرونده‌ داشته‌ و باعث‌ تغییر شکل‌ قفسه‌ سینه‌ و پشت‌ می‌ شود.به این انحراف اسکولیوز گفته می شود. در حالت طبیعی ایستاده نباید انحرافی در ستون مهره ها وجود داشته باشد.

کج پشتی بر اثر حالت های نامناسبی مانند نشستن پشت میز، تنگی نفس زمان افزایش کمر درد، قرار دادن دست در بالاترین قسمت فرمان و .. شکل می گیرد.
وقتی عضلات یک سمت از بدن کوتاه و منقبض می شوندو عضلات سمت دیگر بدن شل می شوند به همین علت ستون مهره ها با تحمل یک انحنا به سوی پهلوی دیگر تغییر شکل میدهند و کج می شوند.

انحراف زانو
استئوتومی

یک عمل جراحی است که برای افرادی که زانوی پرانتزی دارند انجام می شود که با این عمل جراحی درد زانو بهبود می یابد زیرا استخوان در یک راستا قرار می گیرد.همچنین وزن از سمت قسمت آرتریت و غضروف تحت فشار به سمت سالم مفصل منتقل شود.

زمانی که استخوان های اطراف زانو در یک امتداد مستقیم نباشند آرتروز زانو و تخریب مفصل شکل می کیرد در نتیجه یکی از دو طرف داخلی یا خارجی زانو فشار زیادی را متحمل می شود و وزن اندام به جای گذاشتن از مرکز زانو از یکی از طرفین داخلی یا خارجی زانو می گذرد.
مهمترین این آسیبها پای پرانتزی یا پای ضبدری میباشد. این فشارها باعث سابیدگی غضروف نرم این نواحی و شروع درد و در نهایت آرتروز می گردد. لفظ استئوتومی به معنای برش در استخوان به وسیله عمل جراحی گفته میشود، که در این روش با وسایل مخصوصی استخوان تی بیا یا فمور به روش خاصی شکل داده وبدشکلی اصلاح میگردد.

انحراف زانو
انحراف شست پا

انحراف شست پا یک بیماری شایعی در انگشتان پا است و در ۹۰ درصد موارد در زنان اتفاق میفتد. کجی شست پا را هالوکس والگوس مینامند. هالوکس به معنای شست بوده و والگوس به معنای انحراف به سمت خارج است.
این بیماری ممکن است زمینه ارثی داشته باشد. پوشیدن کفش نامناسب مثل کفش هایی با پنجه تنگ و باریک و کفش های پاشنه بلند از مهم ترین علل ایجاد کننده این بیماری است.