تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

آناتومی زانو

آناتومی زانو

آناتومی زانو:

مفصل های زانو یکی از بزرگترین مفصل های بدن است.

بزرگترین مفصل در بدن که قابلیت انعطلف و خم و راست شدن  دارد  مفصل زانو است  حتی می تواند حرکات چرخشی حول محور طولی را انجام دهد .

زانو به علت اینکه نیروهای زیادی باید تحمل کند  تنها مفصلی است که بیش از هر مفصل دیگری در بدن در معرض آسیب است.

آیا میدانید در هنگام راه رفتن نیرویی معادل ۱.۵ برابر وزن بدن به زانو وارد می شود. همچنین هنگام بالا رفتن از پله ها ۳-۴ برابر و در حین دو زانو نشستن این فشار به ۸ برابر وزن بدن افزایش می یابد؟

 

این مفصل از کنار هم قرار گرفتن سه استخوان تشکیل شده است.
قسمت پایینی: استخوان ران
قسمت میانی: استخوان ساق
قسمت بالایی:استخوان کشکک.
سطح قسمت هایی که این سه استخوان با هم در تماس اند از غضروف پوشیده شده است.
لغزندگی این سطح دلیل راحتی حرکت این سه استخوان روی یکدیگر است.

آناتومی زانو

 

آناتومی زانو _ غضروف مفصلی

غضروف مفصلی یک نوع  بافت همبند محکم و ضخیم و لغزنده است، از جنس غضروف شفاف (hyaline cartilage)، که در انتهای استخوان ها( جایی که با دیگر استخوان ها ملاقات می کنند) قرار دارد .

این غضروف مفصلی با ضخامت ۲ تا ۴ میلیمتر سطح مفصل را می پوشاند . این غضروف مفصلی بر خلاف بسیاری از بافتها اعصاب و بافت لنفاوی ندارد  و متشکل از یک ماتریکس خارج سلولی متراکم (ECM= extracellular matrix) با توزیع ضعیف سلول های بسیار تخصصی است که این سلول ها کندروسیت ها (chondrocytes)  نامیده می شوند.

غضروف مفصلی

غضروف در مفصل زانو چه نقشی دارد؟

غضروف مفصلی این امکان را می دهد استخوان ها در کنار یکدیگر با حداقل اصطکاک حرکت کنند و به عنوان یک لایه محافظتی بین استخوان ها عمل می کند.

غضروف در انتهای استخوان های فمور و تیبیا، همچنین در پشت استخوان کشکک (پتلا)، وجود دارد. در شکل زیر (قسمت آبی رنگ )غضروف مفصلی را مشاهده می کنید.

غضروف مفصلی

غضروف مفصلی زانو ممکن است به اندازه ۶ میلی متر ضخامت داشته باشد ولی در مناطق مختلف بدن ضخامت غضروف مفصلی متفاوت است. به عنوان مثال غضروف مفصلی مچ دست ممکن است ۱ میلی متر ضخامت داشته باشد.

مقاله آسیب زانو و درمان های آن  را مطالعه کنید.

 

غضروف زانو چگونه ساییده می شود؟

غضروف زانو به عنوان یک ضربه گیر بین مفاصل عمل می کند و اصطکاک را کاهش می دهد،همچنین غضروف زانو به تحمل وزن بدن در هنگامی که ما در حال دویدن، خم شدن، و کشش هستیم کمک می کند.

غضروف مفصلی برخلاف انواع بافت ها منبع خونرسانی ندارد، به همین دلیل، زمان مورد نیاز برای ترمیم و بهبود غضروف آسیب دیده در مقایسه با دیگر بافتهایی که خونرسانی می شوند بسیار طولانی تر است.

هر چه سن افزایش پیدا می کند کلفتی غضروف کمترمیشود . به تدریج غضروف خواص خود را از دست می دهد، و سطح آن ناصاف می شود و ضخامت غضروف به حدی می رسد که ممکن است قسمتی از سطح مفصلی استخوان بدون لایه غضروفی باقی بماند. این روند را استئوآرتریت یا ساییدگی فصلی یا آرتروز می گویند.

ساییدگی زانو

 

آناتومی زانو _ رباط های زانو (لیگامان ها)

 

لیگامان چیست و چه وظیفه ای دارد؟

رباط ها  یا لیگامان ها بافت های ضخیمی هستند که انتهاهای استخوان ها را به یکدیگر متصل می کنند.

لیگامان اصلی در زانو  عبارت اند از :

۱-لیگامان متقاطع قدامی(ACL)

۲-لیگامان متقاطع خلفی(PCL)

۳-لیگامان کلترال داخلی(MCL)

۴-لیگامان کلترال خارجی(LCL)

رباط های کلترال داخلی و خارجی مانع از حرکت بیش از حد زانو به طرفین می شوند. رباط های صلیبی قدامی و خلفی حرکت جلو به عقب زانو را مهار می کنند. رباط صلیبی قدامی و رباط صلیبی خلفی با هم مهم ترین رباط هایی هستند که پایداری زانو را حفظ می کنند.

رباط متقاطع یا صلیبی جلویی یا قدامی:

رباط متقاطع یا صلیبی جلویی یا قدامی Anterior cruciate ligament   (ACL)  در جلوی PCL   و داخل زانو  در بین دو کندیل داخلی و خارجی ران قرار گرفته . رباط صلیبی قدامی مانع از سرخوردن بیش از حد درشت نی روی استخوان ران به سمت جلو می شود..وظیفه ACL  حفظ و نگهداری زانو است.

 

رباط متقاطع یا صلیبی جلویی

 

رباط متقاطع یا صلیبی پشتی یا خلفی :

رباط متقاطع یا صلیبی پشتی یا خلفی( Posterior cruciate ligament )که به اختصار به آن PCL هم میگویند.این رباط در پشت ACL و در بین دو کندیل ران قرار گرفته  و مانع از حرکت بیش از حد درشت نی روی استخوان ران به سمت عقب می شود.  این رباط از سطح خارجی کندیل داخلی ران شروع شده و در پایین به ناحیه پشتی وسط پلاتوی تیبیا میچسبد.

رباط صلیبی acl

رباط جانبی داخلی لیگامان کلترال مدیال:

رباط جانبی داخلی یا لیگامان کلترال مدیال (Medial collateral ligament ) که به اختصار MCL  می گویند . به  سطح  داخلی استخوان ران متصل شده و در پایین به زیر پلاتوی داخلی استخوان تیبیا می چسبد.وظیفه این رباط اینست که اجازه نمی دهد تا ساق به طرف بیرون کج شده و زاویه پیدا کند.در واقع مانع  از حرکت بیش از حد زانو به طرفین می شوند.

 

 

رباط جانبی داخلی

 

رباط جانبی خارجی یا لیگامان کلترال لترال:

رباط جانبی خارجی یا لیگامان کلترال لترال Lateral collateral ligament  که به اختصار  LCLاین رباط از بالا به سطح خارجی کندیل خارجی استخوان ران متصل شده و در پایین به سر استخوان فیبولا میچسبد.وظیفه این رباط اینست که اجازه نمیدهد تا ساق به طرف داخل کج شده و زاویه پیدا کند.در واقع مانع از انحراف زانو و ساق به سمت داخل میشود.

 

 

 

 

 

دسته بندی : دسته‌بندی نشده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *