تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

آسیب های زانو و درمان های آن

آناتومی زانو

آسیب های زانو:

 

آناتومی زانو یک ساختار پیچیده دارد و بزرگترین مفصل تحت فشار در بدن است.

این مفصل برای حرکت حیاتی است و آسیب پذیر می باشد. بیشترین آسیب مفصل در ورزشکاران  حدود ۲.۵ میلیون در سال رخ می دهد .

آناتومی زانو

 

بسیاری از آسیب های زانو را می توان با تمرینات تقویتی و اقدامات ساده درمان کرد. اما برخی از آنها به اندازه کافی جدی هستند که نیاز به مداخله جراحی  دارند.

اگرچه همه آسیب ها را نمی توان مانع شد اما آموزش آناتومی زانو، دانستن مکانیسم بوجود آمدن آسیب و اینکه چگونه بهترین کار را برای مراقبت از زانو انجام دهید می تواند از عوارض آسیب های شایع زانو جلوگیری کرد.

در این مقاله به بررسی آسیب های زانو و بعضی از گزینه های درمان می پردازیم.

 

۱۰ مورد از آسیب های زانو

زانو یک سیستم پیچیده است. مانند یک لولای درب عمل می کندد، به فرد اجازه می دهد تا پاها را خم و راست کند تا بتوانند نشستن،  پریدن و  بسیاری از کارهای روزمه را انجام دهند.

 

زانو از چهار قسمت تشکیل شده است:

آناتومی زانو

 1. استخوان ها
 2. غضروف
 3. رباط ها
 4. تاندون ها

فمور، معمولا به عنوان استخوان ران شناخته شده است، در بالای مفصل زانو قرار دارد. شاینبون یا تیبیا، پایین مفصل زانو را تشکیل می دهد.کاسه زانو، فمور و تیبیا را به هم وصل می کند.

 

غضروف بافتی است که بر روی استخوان های مفصل زانو قرار می گیرد و باعث می شود که رباط ها به آسانی بر روی استخوان ها حرکت کنند و استخوان ها را از ضربه محافظت کنند.

 

چهار رباط در زانو وجود دارد

 • رباط ACL (رباط صلیبی قدامی)،
 • PCL  (رباط صلیبی خلفی)
 •  MCL (رباط جانبی داخلی)
 •  و LCL (رباط جانبی خارجی)

که به طور مشابه مانند طناب عمل می کنند، که وظیفه نگهداری استخوان ها کنار یکدیگر را بر عهده دارد و آنها را تثبیت میکند.

آناتومی زانو

رباط ها مفصل زانو را به استخوان در بالا و پایین متصل می کنند.

 

انواع مختلفی از آسیب زانو وجود دارد. در ادامه ۱۰ مورد از شایع ترین آسیب های زانو را بررسی می کنیم.

 

۱- شکستگی زانو

هر کدام از استخوانها در زانو یا اطراف آن می توانند شکسته شوند. شایعترین شکستگی استخوان در مفصل، شکستگی کاسه زانو است.

شکستگی زانو

تروما ضربه زیادی مانند سقوط یا تصادف ماشین باعث ایجاد بیشتر شکستگی های زانو می شود. افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند، ممکن است فقط با پیمودن مسیر غلط یا تصادف کردن هنگام رانندگی رخ دهد.

 

۲- آسیب های رباط صلیبی قدامی

رباط صلیبی قدامی (ACL) به صورت مورب پایین جلو زانو قرار می گیرد و پایداری بحرانی را به مفصل می دهد. آسیب به ACL می تواند جدی  باشد و نیاز به جراحی داشته باشد.

 

آسیب های ACL در یک مقیاس از یک تا سه درجه بندی می شوند. درجه ۱ پیچ خوردن و رگ به رگ شدن  یک آسیب خفیف به ACL است، در حالی که درجه ۳ اشاره به یک پارگی رباط کامل دارد.

پارگی رباط ACL

ورزشکاران مانند فوتبالیست ها اغلب به دچار این آسیب می شوند  با این حال، این نوع ورزشها تنها علت این آسیب نیستند.

رباط صلیبی قدامی (ACL) به صورت مورب پایین جلو زانو قرار می گیرد و پایداری بحرانی را به مفصل می دهد. آسیب به ACL می تواند جدی و نیاز به جراحی داشته باشد.

آسیب های ACL در یک مقیاس از یک تا سه درجه بندی می شوند. درجه ۱ یک آسیب خفیف به ACL است، در حالی که درجه ۳ اشاره به یک پارگی کامل دارد.

 

افرادی که به طور ناگهانی از پرش فرود می کند یا به سرعت تغییر جهت حرکت می تواند منجر به پارگی در ACL شود.

 

پارگی رباط صلیبی

۳- در رفتگی زانو

دررفتگی زانو زمانی اتفاق می افتد که استخوان های زانو خارج از قرار گرفتن و هماهنگی مناسب خود باشند.

 

در یک در رفتگی زانو، یک یا چند استخوان ممکن است از محل خارج شوند. ناهنجاری های ساختاری یا سوانح، از جمله تصادفات ، سقوط، و آسیب های ورزشی می تواند باعث در رفتگی زانو شود.

 

۴- پارگی مینیسک زانو

Menisci دو قوس لاستیکی غضروف بین استخوان ران و شینبون است. این قطعه غضروف می تواند ناگهان در طول فعالیت های ورزشی پاره شود. آنها ممکن است به علت پیری نیز به آرامی پاره شوند.

 

هنگامی که منیسک به علت فرایند پیری طبیعی پاره می شود، آن را به عنوان یک پدیده منیسک طبیعی نامگذاری می کنند.

پارگی مینیسک

 

با پاره شدن منیسک ناگهانی، ممکن است  صدایی در زانو شنیده شود یا احساس شود. پس از آسیب اولیه، درد، تورم و تنگی ممکن است طی چند روز آینده افزایش یابد.

 

۵- بورسیت زانو

Bursae کیسه های پر از مایع هستند که مفصل زانو را کمرنگ کرده و اجازه می دهند که تاندون ها و رباط ها به آسانی بر روی مفصل بچرخند.

بورسیت زانو

این کیسه ها می توانند با افزایش بیش از حد یا فشار مکرر از زوایای دردناک متورم شوند.

 

اکثر موارد بورزیت جدی نیستند و می توانند با مراقبت درمان شوند. با این حال، برخی از موارد ممکن است نیاز به مصرف درمان آنتی بیوتیک یا آسپیرین داشته باشند، که یک روش است که از یک سوزن جهت خارج کردن مایع اضافی استفاده می کند.

 

 

۶-تاندونیت زانو

تاندونیت یا التهاب در زانو به عنوان تاندونیت پاتلا شناخته می شود. این آسیب به تاندون است که کاسه زانو را به زانو متصل می کند. تاندونیت نوعی التهاب است که قرمزی، درد شدید و حساسیت به لمس  را در تاندون زانو ایجاد می کند.

 

تاندون زانو

فعالیت هایی که نیاز به حرکات تکراری دارند ممکن است خطر تاندونیت را افزایش دهند. عامل های دیگر تاندون های التهابی، درست گرم نکردن بدن برای ورزش و بیماری هایی مانند آرتروز می باشد.

 

تاندونیت در میان ورزشکاران که اغلب پرش می کند، رایج است. با این حال، هر شخص فعال جسمی می تواند در معرض خطر ابتلا به تاندونیت باشد.

 

۷-التهاب تاندون

علائم این بیماری احساس درد در قسمت قدامی (جلویی) زانو است که به خصوص هنگام راه رفتن در سربالایی و سرازیری و نیز بالا و پایین رفتن از پله ها شدت می یابد.

 

برای یک ورزشکار یا فرد میانسال که در فعالیت های جسمانی فعالیت می کند، همچنین تاثیر مستقیمی از یک سقوط یا ضربه ممکن است باعث ایجاد التهاب در تاندون شود.

 

۸-صدمات رباط های جانبی زانو

رباط های جانبی استخوان ران را به تیبیا متصل می کند. آسیب به این رباط ها یک مشکل رایج برای ورزشکاران، به ویژه کسانی است که در ورزش های ارتباطی حضور دارند.

 

پارگی رباط های جانبی اغلب ناشی از ضربه یا برخورد با شخص یا جسم دیگر رخ می دهد.

 

 

۹- استفاده بیش از حد از زانو

سندرم درد پا ( ایلوتیبیبال) در میان دوندگان و دوچرخه سواران رایج است.و استفاده بیش از حد زانو باعث به وجود آمدن این نوع آسیب می شود.

زانو درد

به طور معمول درد به عنوان یک تحریک جزئی در پشت  یا اطراف زانو  شروع می شود.این درد به تدریج به ران یا ساق پا می رسد. این آسیب می تواند به تدریج به نقطه ای برسد که در آن یک دونده باید برای یک دوره توقف کند تا اجازه دهد که گروه زخم الیوتبیال بهبود یابد.

 

۱۰-آسیب های رباط صلیبی پشتی

رباط صلیبی خلفی در پشت زانو قرار دارد. این یکی از رباط های صلیبی  است که استخوان ران را به تیبیا متصل می کند.

آسیب به صلیب خلفی نیاز به نیروی قوی دارد  و زمانی اتفاق می افتد که زانو در موقعیت خمیدگی قرار دارد. این میزان نیرو معمولا زمانی اتفاق می افتد که فرد به سختی روی یک زانو خم می شود یا در حادثه ای است که زانوی آن را خم می کند.

 

زمان مراجعه به پزشک

اگر درد زانو شدید شد یا  بیش از یک هفته طول کشید، باید به دکتر مراجعه کنید.

در صورت بروز محدودیت حرکتی یا اگر  هنگام خم شدن زانو دچار مسکل شدید به پزشک مراجعه کنید.

 

دکتر ارتوپد

 

گزینه های درمان درد زانو

درمان بر اساس علت درد زانو و مشخص شدن آسیب خواهد بود. در موارد فشار و یا آسیب دیدگی بیش از حد، استراحت و یخ به طور معمول اجازه می دهد تا زانوی در طول زمان بهبود یابد.

 

درمان همچنین ممکن است شامل کنترل درد و التهاب با دارو باشد. در بیشتر موارد، یک فرد برای مدت زمانی نیاز به استراحت دارد.

 

پارگی یا سایر آسیب های ناشی از تروما ممکن است نیاز به آرام سازی داشته باشد، زانو را به محل و یا جراحی برساند. در مورد جراحی، فرد احتمالا قادر نخواهد بود بعد از این روش از زانو استفاده کند و ممکن است به  ویلچر نیلز داشته باشددر عین حال بهبود مییابد.

 

در بعضی موارد، ممکن است لازم باشد که فرد درمان فیزیوتراپی برای حرکت کردن و قدرت زانوها شروع کند.

 

 

پیشگیری از آسیب های زانو

پیشگیری از آسیب زانو همیشه امکان پذیر نیست، اما فرد می تواند اقدامات احتیاطی را برای کاهش خطر انجام دهد. به عنوان مثال، افرادی که ورزش می کنند و یا بازی می کنند باید کفش های مناسب و وسایل حفاظتی را بپوشند.

 

در موارد سندرم باند ایلوتوبیبال و آسیب دیدگی بیش از حد، فرد ممکن است بخواهد به کاهش تعداد مایلهایی که آنها در حال انجام است، بپردازد.

مراقبت از زانو

بعضی از تمرینات نیز باعث تقویت عضلات پا میشوند که ممکن است باعث جلوگیری از آسیب شود. در نهایت، کشش قبل و بعد از ورزش می تواند به جلوگیری از آسیب زانو کمک کند.

 

تغذیه مناسب، مخصوصا برای ورزشکاران، نیز مهم است. پروتئین، کلسیم و ویتامین D برای حفظ استخوان ها، عضلات و لیگامان ها ضروری است.

دسته بندی : مشکلات و آسیب های زانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *