تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

آب آوردن زانو چیست؟

آب آوردن زانو

آب آوردن زانو چیست؟

آب آوردن زانو یا افیون زانو یا  زمانی اتفاق می افتد که مایع اضافی در مفصل زانو  قرار گیرد. علل شایع بسیاری برای تورم وجود دارد،
مقدار کمی مایع در مفاصل نرمال وجود دارد. هنگامی که یک مفصل تحت تاثیر آرتریت، به ویژه یک آرتریت التهابی مانند آرتریت روماتوئید، مقدار غیرطبیعی مایع می تواند ایجاد شود و زانو متورم شود.

در این مقاله ما در مورد درمان، علائم و علل آب در زانو بحث خواهیم کرد و برخی از راه های جلوگیری از آن را نیز در بررسی می کنیم.

 

آب آوردن زانو

استخوان های مفصل زانو غرق مایع مفصلی هستند. مایع مفصلی درون یک کیسه یا کپسول است که دور تا رور زانو را فرا گرفته است.

مقدار مایع مفصلی در حالت نرمال در حد چند سانتیمتر مکعب است.مایع مفصلی توسط سلول  سینوویال ترشح می شوند. وقتی مایع مفصلی به مقدار زیادی ترشح شود فرد دچار آب آوردن زانو می شود که می تواند علل گوناگونی داشته باشد.

 

تشخیص آب آوردن زانو و آسیب شناسی

در بعضی از بیماری ها مانند بیماری های روماتیسم مفصلی  یا آرتریت روماتیید یا کشیده شدن منیسک زانو  مایع مفصلی به مقدار زیادی ترشح می شود

 

در نتیجه با افزایش مایع  مفصل متورم شده و زانو ورم می کند.وقتی مایع مفصلی تجمع پیدا می کند اولین جایی که به راحتی ورم میکند  بالای کشکک است.

وقتی زانو آب میاورد معمولا همراه با درد است اگرچه این وضعیت میتواند بدون درد هم باشد. حتی ممکن است زانو به راحتی خم نشود.

ورم مفصل زانو عملکرد و انعطاف پذیری زانو را محدود می کند. برای عنوان مثال مبتلا به علائم آب آوردن زانو به سختی می تواند زانوی متورم را کاملا خم یا صاف کند و در زمان دراز کردن و بی حرکتی پا زانو معمولا ۱۵ تا ۲۵ درجه خمیدگی دارد.

 

ورم زانو

 

ورم زانو با در برخی موارد با هیچ علامت دیگری همراه نیست و برعکس گاهی دردناک و قرمز است و زانو توانایی تحمل وزن بدن را ندارد .
ورم مزمن یا طولانی مدت می تواند به آسیب بافت مفصل، تحلیل و فروپاشی غضروف و نرمی استخوان بیانجامد، بنابراین در درمان آن نباید اهمال شود .

 

 

علل آب آوردن زانو چیست؟

در این مقاله به عارضه هایی اشاره می کنیم که از علت ورم زانو یا آب آوردن آن به شمار می رود،

مهمترین علل آب آوردن زانو آرتروز یا ساییدگی زانو آسیب و ضربه های شدید وارد شده به زانو و بیماری های روماتیسمی،  است. البته عفونت ها، بیماری های متابولیک هم میتوانند موجب آب آوردن زانو شوند.

 

آب آوردن زانو

آسیب و ضربه دیدن زانو

یکی از علل شایع آب آوردن زانو ضربه دیدن استخوان های زانو، رباط ها (لیگامان ها)، تاندون ها، مینیسک ها یا غضروف مفصلی درد و درم را به دنبال دارد. آسیب جدید باعث می شود تا خون به درون مفصل راه پیدا کند و در نتیجه کبودی، سفتی، گرما و ورم قابل توجه بروز یابد.
بیمار باید در صورت شدید بودن درد زانو، عدم تحمل وزن توسط زانو یا احتمال دادن شکستگی استخوان بی درنگ به پزشک مراجعه کند

 

 

تشخیص آب آوردن زانو

 

وقتی که تورم زانو به علت آب آوردن آن بالا باشد بالای کشکک متورم شده و با فشار بر روی کشکک میتوان آن را بالا و پایین برد. و پزشک با یک معاینه ساده می تواند تشخیص دهد
برای مشخص شدن علت آب آوردن زانو پزشک آب زانو را می کشد و آن را به آزمایشگاه ارسال می کند به این کار آرتروسنتز Arthrocentesis میگویند.

 

آب آوردن زانو

آرتروز زانو

ورم زانوی ناشی از آرتروز معمولا همراه با درد است . تحلیل و فرسایش غضروف مفصل زانو می تواند نتیجه تولید بیش از اندازه مایع مفصلی و ورم متعاقب زانو باشد.

 

 بورس (بورسیت) 

در بدن کیسه های بسیار کوچک باریک مملو از مایعی، به نام بورس، وجود دارد که به طور طبیعی از مفصل ها نگهداری می کند.

انباشته شدن مایع اضافی در بورس های زانو تورم و آب آوردن این مفصل را به دنبال دارد .

 

نقرس

حمله نقرس را تجمع دردناک بلورهای بسیار ریز اسید اوریک در مفصل تعریف کرده اند یک نوع آرتریت است که باعث درد و ورم مفاصل می شود. ورم زانو گاهی به سرعت پدیدار می شود و معمولا در این حالت با درد طاقت فرسا، قرمزی و گرمی زانو همراه است .

 

روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید)

آرتریت رومانوئیدیا روماتیسم مفصلی یک بیماری خودایمنی تاثیرگذار بر عشاء ظریف مفاصل است که می تواند با قرمزی، التهاب، درد، سفتی و ورم زانو همراه باشد. علائم بیشتر در هر دو سمت بدن بروز می یابد،

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

ورم زانوی ملایم تا متوسط را می توان در بسیاری موارد در خانه درمان کرد. بیمار باید در صورت مواجهه با موارد زیر به پزشک مراجعه کند :

• گرم یا قرمز شدن پوست روی زانو

• ورم شدید زانو یا ناهنجاری و بدشکلی قابل ملاحظه آن

• درد طاقت فرسای زانو (تسکین نیافتن درد علیرغم مصرف مسکن های غیرتجویز)

• ناتوانی در صاف یا خم کردن کامل زانو

• ناتوانی در انداختن وزن روی زانو یا احساس «خالی کردن» زانو

• فروکش نکردن ورم پس از گذشت ۳ روز یا بیشتر

• بالا رفتن دمای بدن و تبدار بودن بیمار

 

 

راه ها و روش های درمان

درمان ورم زانو به علت آن بستگی دارد، با این حال روش های زیر از رایج ترین شیوه های کاهش ورم به شمار می رود :

 

کمپرس یخ

یخ :

برای کاهش سرعت جریان خون و در نتیجه فروکش کردن ورم و درد میتوان از یخ استفاده کرد. لازم به ذکر است که به صورت اصولی از یخ استفاده کنید و در تماس مستقیم با سطح پوست نباشد چون اگر به درستی به کار برده نشود به تشدید درد و علائم می انجامد .

دارو :

برای کاهش ورم زانو پزشک گاهی داروهای ضدالتهاب غیراستروییدی مانند ایبوپروفن و همچنین کورتیکواستروییدهای خوراکی، مانند پردنیزون، را برای تسکین التهاب تجویز می کند .

زانوبند طبی :

chk, fkn xfd

 

با استفاده از زانوبندها می توان زانو را تحت فشار قرار داد و ورم را کاهش داد .

بالانگه داشتن پا :

بالا نگه داشتن پا در درمان ورم زانو موثر است چون جاذبه زمین مایع را از زانو دور می کند. بهترین حالت این است که زانو بالاتر از سطح قلب قرار گیرد .

استراحت :

از فعالیت زیاد خود بپرهیزید .کاهش میزان فعالیت فشار کمتری را به زانو وارد می کند و در نتیجه ورم کاهش می یابد، اما اگر بیمار فعالیت های خود را محدود نکند زانو به طور مداوم آسیب می بیند و به تدریج بد و بدتر می شود

بیرون کشیدن مایع مفصلی (اسپیریش) :

بیرون کشین آب زانو

 

پزشک می تواند آب زانو را با سوزن تخلیه کند. البته لازم به ذکر است که گاهی اوقات دارد زانو دوباره آب بیاورد و ورم کند .

ترزیق کورتیزون :

کورتیزون هورمونی استروییدی است که درد و التهاب را با سرکوب کردن سیستم ایمنی کاهش می دهد .

 

بالا رفن از پله ها

جلوگیری از آب آوردن زانو

برای پیشگیری از آب آوردن زانو به توصیه های زیر عمل کنید :

۱- به طور منظم نزد پزشک بروید و به توصیه های پزشک عمل کنید .

اگر دچار یک بیماری مزمن مفصلی مثل استئوآرتریت ، آرتریت روماتوئید و یا نقرس هستید، به طور منظم نزد پزشک بروید تا وضعیت شما را بررسی کند .

داروهایی را که پزشک برای درمان آب آوردن زانوی شما تجویز کرده است، به طور کامل مصرف کنید. اگر پزشک یا متخصص فیزیوتراپی، بستن آتل یا بریس زانو را به شما توصیه کرد، حتماً این کار را انجام دهید .

۳- عضلات ران خود را با انجام تمرینات ورزشی قوی کنید .

اگر عضلات ران شما ضعیف هستند، پزشک شما را به یک متخصص فیزیوتراپی معرفی می کند تا راه های تقویت این عضلات را به شما را یاد دهد. عضلات قوی ران بهتر از زانوی شما حمایت می کنند .

 

 

 

 

 

دسته بندی : مشکلات و آسیب های زانو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *